Kdo hledá, ten najde: Šance najít vzácnou padesátikorunu není malá, lze za ni dostat i několik tisíc korun, říká numismatik

Padesátikoruny - Ilustrační snímek
Padesátikoruny – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 8. 2023

Dnes už mnoho »hledačů« ví, že šance nalézt mezi desetikorunami tu vzácnou je prakticky minimální. Ale pořád jsou v oběhu s jistou nadsázkou řečeno poklady - třeba taková padesátikoruna může někoho velmi mile překvapit. V roce 1993 jich bylo vyraženo přes 35 milionů kusů, takže mince z tohoto roku nijak výjimečná není, ale existují kousky z pozdějších let, které byly raženy v nižším množství a ve sběratelských sadách. A ty už jsou zajímavé. "Jde o padesátikoruny mezi lety 1994 až 2003," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený numismatik Michael Kubinec.

Platí zásada, že mince s nákladem okolo 30 tisíc kusů mají potenciál na růst ceny, a to především v dobré až výborné kvalitě. Mince jsou numismaticky cenné dále zejména kvůli tomu, že jsou raženy pro sběratelské sady, dále jako zkušební ražba, případně v kvalitě nazvané »proof« - lesklejší - razí se však pro sběratelské sady, které se ale také mohou dostat do oběhu. Nebo mince s výrobní vadou - jde o takzvanou chyboražbu.

Vzácné padesátikoruny:

"Jde o padesátikoruny mezi lety 1994 až 2003. Konkrétně ročníky 2001, 2002, 2003 byly určeny pro sběratelské sady - tedy v nižším nákladu, najít je bude asi těžší," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený numismatik Michael Kubinec ze společnosti AUREA Numismatika a přiblížil, jak jsou aktuálně »vzácné« padesátikoruny ceněny.

"Sice nejsou tak výrazně finančně ceněny, jako jsou některé jiné mince, lze však za ně získat vyšší stokoruny, případně nižší tisíce. Šance nalézt je není úplně nízká," dodal Kubinec pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zásadním parametrem pro posouzení vzácnosti padesátikorun a odhadu potenciálu růstu jejich hodnoty je zejména informace o nákladu v daném roce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.