Reklama:

Operace "penicilin do každé lékárny" selhává. Mozek akce Válek to hází na slabý zákon, právník mu vzkazuje, že je slabý ministr

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
Foto: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2023

Komentář: Měla to být velká sláva. Operace penicilin pod vedením ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Na jejím konci naplněné lékárny a spokojení Češi, kteří nemusí shánět »zázračné léčivo«, jehož nedostupnost otevřela jako staré rány vzpomínky před rok 1989. I když v současnosti někde lék je, není všude - případně je ho naprosté minimum. Portál Lidovky.cz upozornil na to, že v současnosti panují velké regionální rozdíly. To potvrdil pro ŽivotvČesku.cz i právník a komentátor Ondřej Dostál, který vyloučil, že by chybou bylo současné znění zákona, čímž Válek vysvětluje nerovnoměrnou distribuci.

Reklama:

Mohlo by se zdát, že se minulost opakuje, jen trochu jinak. Češi v roce 2023 s nadsázkou řečeno shání léky s podobnou urputností jako kdysi toaletní papír - v roce 1967, tedy při první krizi socialistického režimu. S nedostatkem některých antibiotik včetně penicilinu se ČR potýká několik měsíců v řadě. Ministr Válek opakovaně s ohledem na již rozeběhlou sezónu respiračních onemocnění ubezpečuje, že léky budou, ještě lépe řečeno, že jsou. Jenže to zatím není zcela pravda. A to ani v případě penicilinu, který není totiž k dostání všude.

Portál Lidovky.cz popsal situaci, ze které vyplývá, že některé lékárny se těší, že lék mají ve větším počtu, jiné ho mají prakticky minimální množství.

Reklama:

Podle Válka je penicilinu nyní dostatek, problém je ale jeho distribuce i do menších lékáren. Má to pomoci vyřešit zejména zákon, který je ve Sněmovně a čeká ho třetí čtení. 

"Dnes rovnoměrné rozdělení penicilinu zajistit neumíme, protože to neumožňuje současné znění zákona. Do budoucna se to ale změní. Lékárny se dostanou ke každému přípravku, který ministerstvo označí za ohrožený," citoval Válka portál Lidovky.cz, který situaci ohledně nerovnoměrné distribuce hodil na zákon.

Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala Ondřeje Dostála, zda situace je zapříčiněna tím, co ministr zdravotnictví tvrdí. "Ministr Válek slíbil dostatek penicilinu a jeho stranická šéfka Markéta Pekarová Adamová ho pochválila za fotku krabic ve skladu soukromého distributora. Ale už lidem neřekli, že do některých lékáren penicilin buď vůbec nedorazí, nebo jen na příděl a v počtech jednotek balení. Vinou není slabý zákon, ten už dnes nařizuje distributorům dodat v takzvaném »chráněném kanálu« léky každé lékárně - bez diskriminace, a to do dvou dnů. Vinou je, že tento zákon ministr odmítá vymáhat, což je nejen vina jeho samého, ale i jeho úředníků odpovědných za právo, kteří již za covidových restrikcí dali najevo, že zákony vnímají spíš jako volné doporučení než jako něco, co musejí na 100 procent respektovat a vymáhat. A platný zákon, který chrání malé lékárny, se totiž nelíbí farmabyznysu. Tak Válek místo jeho vynucování raději posílá pacienty do lékárenských řetězců a dělá jim nefér reklamu," uvedl Dostál s odkazem na nešikovný výrok Válka před několika dny. Redakce se mu věnovala nedávno.

Od srpna Česko podle ministra obdrželo přes 200.000 balení penicilinu v tabletách nebo sirupech, v září to bylo 88.000 balení. V minulém týdnu dorazila další dodávka, se kterou se ministr chlubil na svém profilu na sociální síti X, jak poznamenal Dostál. Redaktor a komentátor portálu ŽivotvČesku.cz Jiří Ovčáček se tématu věnoval podrobněji ve svém komentáři.

Expert na zdravotní právo Dostál nesouhlasí s tvrzením Válka ohledně distribuce. "Žádný nový zákon nepotřebujeme. Ani ten, který se snaží protlačit Válek. Jednak má jeho novela účinnost až od příštího léta, což nám tady a teď s nemocemi vskutku nepomůže. Zadruhé, a to zejména, lze situaci řešit teď hned ve prospěch pacientů. A to tak, že ministr zorganizuje státní nákup a rovnoměrnou distribuci do lékáren. To mohl už dávno udělat podle platného zákona, není to o mnoho složitější než získat živnostenské oprávnění, v lékárnách státních nemocnic má pro to veškeré potřebné zázemí, a navíc to stejně dřív nebo později bude muset udělat. Základní léky jsou totiž strategická komodita, neméně důležitá než ropné produkty nebo potraviny. A pro případ jakékoliv krize nemůže být stát nahý a čekat, zda mu je soukromí dodavatelé dovézti ráčí. Musí si umět sám zajistit jejich zásobu, jinak by nebyl schopen naplnit svůj ústavní závazek chránit zdraví občanů," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Penicilinu bylo loni do ČR podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF) dodáno 385.000 balení, o trh velikosti asi 40 milionů korun ročně se dělí tři výrobci. Dodávky se v posledních měsících meziročně zvýšily o 800 procent.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: