Život před sametovou revolucí se asi vrací: Ústřední výbor strany zajistil pracujícím dodávku penicilinu, Pekarová Adamová se hrdě chlubí dříve běžným lékem

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: V socialistickém Československu standardní situace. Do obchodu konečně dovezli banány, toaletní papír nebo kroužky na záclony, v Televizních novinách Československé televize pěli ódy na péči strany o pracující. Je rok 2023 a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se chlubí na svém profilu na síti X dodávkou penicilinu, který byl desetiletí běžně dostupným léčivem. Máme se smát, nebo máme plakat? Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila experta na zdravotnictví Ondřeje Dostála, který v kontextu situace poukazuje na skutečnost, že Pekarové stranický podřízený Vlastimil Válek se jako přenesením strojem času s nadsázkou řečeno ocitl v době před sametovou revolucí.

Dostálův postoj ohledně nedostatkového zboží, před pár lety naprosto běžného, poukazuje na to, že ministr Válek není s ohledem na vlastní pracovní výkony »nejostřejší tužka v penále«. "Pokud běžné lidi trápí nedostatek léků, což je objektivní fakt, ministr se musí umět postavit před novináře a vysvětlit jim, co s tím udělá. Jenže Válek v minulém roce léky už několikrát slíbil, případně situaci zlehčoval tvrzeními, že k sehnání jsou. Ani jedno nebyla pravda, stačí se zeptat lékárníků," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že někteří občané mohou mít opravdu pocit, jako by se »retro život před rokem 1989« vracel.

"Dalších 50 tisíc balení penicilinu pro děti i dospělé je v těchto dnech rozváženo do lékáren," pochlubila se vítězně Pekarová Adamová na sociální síti X k fotografii balíků s penicilinem, který s nadsázkou začíná mít cenu zlata. A přidala poděkování ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi. V roce 2023, kdy se Česko prohlašuje za pevnou součást Západu, je to hlášení jako z jiného světa. Přesněji řečeno - jako z minulosti. 

Právě takové pocity vyvolala Pekarová Adamová mezi uživateli sítě X, kteří mimořádnou dodávku penicilinu pod jejím příspěvkem komentují. "Zázrak, penicilin je tady! To jako vážně? Neřeknu ve středověku, to by byla pecka," jedovatě podotkla jedna z diskutujících. "Děkujeme straně a vládě za plnění dodávek penicilinu. Republiku si rozvracet nedáme!" poznamenal další z nespokojenců.

Paradoxní je, že ačkoliv hlášení paní předsedkyně poslanců připomíná oslavné tirády za minulého režimu, právě v té době se o nedostatku penicilinu nedalo hovořit. Už za německé okupace v roce 1944 se českým vědcům ve farmaceutické továrně v Dolních Měcholupech podařilo izolovat první český penicilin pod názvem Mykoin BF 510. A na konci války už zachraňoval životy. O vzniku českého penicilinu bylo dokonce v roce 1963 natočeno filmové drama. Dodejme, že v roce 1949 se penicilin začal vyrábět v závodě v Roztokách u Prahy.

V roce 2023 se také odehrává drama, nikoliv filmové, ale reálné. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se potýká s kritikou za nedostatek penicilinu na trhu, své ostatně vědí například rodiče, kteří prožili "tour de lékárny" s cílem nalézt vytoužený lék. Vláda Petra Fialy, která čelí drsnému propadu podpory občanů, by se proto raději pro příště měla vyvarovat tužby vydávat za super počin něco, co by prostě mělo být absolutní samozřejmostí a běžnou povinností státu. Až bude penicilinu v lékárnách dostatek a nebude zaznívat kouzelné socialistické slůvko »nemáme«, lidé kroky vlády jistě ocení a kabinet si připíše zasloužené plusové body.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.