Havlíček popsal, jak ovlivní domácnosti zvýšení regulované části cen energií. Nečekaně zareagoval, když měl poradit lidem, jak ušetřit
Rozhovor: Do cen elektřiny a plynu v Česku se příští rok promítne návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který předpokládá zvýšení regulované složky ceny energií o desítky až stovky procent. Pro domácnosti úřad navrhuje meziroční růst regulované složky elektřiny o 71 procent, u plynu zhruba o 39 procent, ještě výraznější by mělo být zvýšení pro velké odběratele. Návrh se nelíbí podnikatelským organizacím, chtějí jednat s vládou. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že koncové ceny energií v příštím roce stoupnou oproti letošku maximálně o jednotky procent, poukázal na pokles obchodní složky cen. Právě na ní bude podle analytiků záležet, jak moc si odběratelé připlatí. Za elektřinu očekávají vyšší platby u většiny odběratelů. Situaci v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz více rozebral bývalý dvojnásobný ministr Karel Havlíček.
Pane Havlíčku, do cen elektřiny a plynu v Česku se příští rok promítne návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který předpokládá zvýšení regulované složky ceny energií o desítky až stovky procent. Pro domácnosti úřad navrhuje meziroční růst regulované složky elektřiny o 71 procent, u plynu zhruba o 39 procent, ještě výraznější by mělo být zvýšení pro velké odběratele. Pan premiér následně vyslovil, že koncové zdražení bude jen o možná pár procent. Vysvětlíte to, prosím...
Vláda a hlavně pan premiér a ministr Síkela záměrně matou veřejnost. Je to 71 procent v regulované složce a regulovaná složka dělá třetinu celkové ceny. Nejsou to tedy jednotky procent, ale mohou to být i desítky procent. Vláda má hrát fér a fér by znělo, že to je vázáno na fixace, na typ dodavatele. Je to vázáno na celou řadu faktorů. Nejde tedy vybírat jen nejoptimálnější případy.
Čili pan Síkela podle vás v tomto ohledu nebyl korektní? Ten by tomu měl přece nejvíce rozumět...
Pan Síkela dodnes nepochopil, jak to funguje. Je úplně mimo. On řekne, že cena je odvislá od toho, zda se schválilo, nebo neschválilo jádro od roku 2013 nebo 2014. Nejde o to, zda by se další jádro postavilo, nebo nepostavilo, což je nesmysl, počet jaderných reaktorů nerozhoduje o ceně. On po dvou letech ve funkci nepochopil, jak se tvoří cena, to je opravdu velký průšvih.
Připlatí si tedy kdo?
Lidé si připlatí, někdo o jednotky procent, někdo o desítky procent. Dokonce jsou i ti, kteří si připlatí o stovky procent, a to jsou zejména firmy.
Jak tohle ovlivní ekonomiku v dalším roce?
Je to proinflační krok. Domácnosti se ženou do vyšší chudoby a problém je, že to bude mít vliv na konkurenceschopnost našich firem.
Co byste lidem poradil, aby ušetřili? Mají méně »svítit«, zafixovat si ceny, přejít k jinému dodavateli?
Aby volili někoho jiného...
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.