Poradce prezidenta Petr Kolář připustil, že v roce 2024 může na Ukrajině dojít k mírovým jednáním
Válka bude po vypršení dočasného příměří a výměně rukojmí pokračovat, dokud Izrael nedosáhne svých cílů, řekl ve středu podle agentury AP izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Na tiskové konferenci v předvečer začátku klidu zbraní mezi izraelskými silami a palestinským radikálním hnutím Hamás premiér uvedl, že o situaci hovořil s americkým prezidentem Joem Bidenem. Pro ŽivotvČesku.cz prezidentův poradce a bývalý diplomat Petr Kolář zhodnotil na základě dotazu situaci na Blízkém východě a zároveň na Ukrajině. Odpovídal ohledně roku 2024, zda existují reálné šance, že dojde na mírová řešení obou ozbrojených konfliktů.
Pokud jde o válku na Ukrajině, zkušený a mezinárodně uznávaný exdiplomat Petr Kolář je názoru, že teoretická možnost »klidu zbraní« tu je. "Záleží to samozřejmě na únavě na obou stranách a na tom, do jaké míry budou mít především Ukrajinci pocit, že podpora ze strany Západu není dostatečná, aby se to projevilo i při jejich vojenských výsledcích," připustil příznivou variantu pro ŽivotvČesku.cz poradce hlavy státu v oblasti mezinárodních vztahů.
V případě Izraele je situace jiná. "Vyjádřím se jasně. Válka pokračuje. Válka pokračuje. Budeme v ní pokračovat, dokud nedosáhneme svých cílů," uvedl Netanjahu, který vystoupil po boku svých kolegů, členů válečného kabinetu, ministra bez portfeje Bennyho Gance a ministra obrany Joava Galanta. Odhodlání Izraele nepolevit ve válečném úsilí izraelský premiér tlumočil i Bidenovi, se kterým hovořil krátce před začátkem tiskové konference.
Očekává se, že nejméně čtyřdenní příměří mezi Izraelem a Hamásem začne ve čtvrtek dopoledne, necelé dva měsíce po začátku války. Tu vyvolal vpád radikálního hnutí na jih Izraele, při kterém zahynulo na 1200 lidí. Izrael následně zahájil masivní bombardování Pásma Gazy, na které navázala pozemní operace izraelské armády. Podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem zemřelo v úzkém pobřežním pásmu od té doby více než 14.000 lidí.
"Na Blízkém východě je situace poměrně jiná. Těch vlivů je tam vícero a nezáleží úplně na bilaterální dohodě mezi Izraelem a teroristy z Hamásu, ale i na tom, jak se k tomu bude stavět Írán, Saúdská Arábie, celkově celý arabský svět. A to si nedovolím předjímat, to je v tuto chvíli předčasné. Každopádně je potřeba, a to naprosto jednoznačně jakožto jedinou skutečnou demokracii v celém širokém regionu a zemi, která bojuje s teroristickou organizací - nikoliv s Palestinou a Palestinci, ale s Hamásem," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.