Socialismus v Česku: Zelená, oranžová, hnědá. Amara, Broňa, Citrokola. Roztodivné sladké limonády pro horké léto v ČSSR
Točené limonády slaví v posledních letech svou renesanci. V parném dni vskutku nejlépe osvěží doušek bublinkaté sladké barevné vody, musíme ale přimhouřit oko nad stránkou výživovou. Ovšem doba socialismu, to byl teprve ráj perlivých nápojů! S portálem ŽivotvČesku.cz otevřeme pomyslný nealkoholický bar a okusíme to nej z produkce znárodněného potravinářského průmyslu.
Kdo by neznal filmovou komedii Drahé tety a já z roku 1974. Při scéně v českobudějovické vinárně roznáší Jiří Hrzán nápoje hostům, přičemž zmíní objednávku na limonádu Amara. Pozoruhodný zelený drink s obsahem chininu, který prostě nešlo přehlédnout. Stejně tak populární limonádu Broňa, výrazné broskvové chuti a vůně, pravda, tak říkajíc zázraku chemického průmyslu. "Limonády Broňa, co porazí aj koňa," vtipkoval lid.
Barvy socialistické nápojové duhy doplňují klasické pomerančové a malinové limonády, které se točené daly zakoupit i v nejzapadlejším Pohostinství provozovaném spotřebním družstvem Jednota. Pro fajnšmekry zde byla Citrokola, variace chutí, která se opravdu nezapomíná.
Ne každý si samozřejmě potrpí na perlivé limonády, a tak byla v nabídce skutečná specialita vyráběná v Praze. Pomerančový džus Pompela v plastovém kelímku a s hliníkovou uzavírací fólií. Tuto lahůdku, která barvila bílý kelímek, měly v 80. letech k dispozici ke svačině školní dítky, pokud jim rodiče místo toho nepředplatili mléko v krabičce Tetrapak s brčkem a logem spartakiády v roce 1985.
Právě v 80. letech začal socialistickou limonádovou idylku narušovat spotřebitelský tlak Západu. Československé provozy začaly chrlit licenční nápoje Lift a na pulty prodejen nejen národního podniku Pramen vtrhla Cherry Cola. Tažení kapitalistických nápojů ovšem zahájila jako pionýr právě společnost Coca Cola, aby se na základě licence začala americká limonáda stáčet už v roce 1971 v podniku Fruta Brno.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.