Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko, tvrdí diktátor Putin. Slova novodobého cara a jejich důvěryhodnost okomentoval Andor Šándor
Komentář: Za »naprostý nesmysl« označil ruský prezident Vladimir Putin varování, že Rusko by mohlo zaútočit na Polsko, Pobaltí nebo Česko. Při středečním setkání s ruskými vojenskými piloty, o kterém v noci na dnešek informoval Kreml, Putin prohlásil, že NATO se snaží zastrašovat obyvatele s cílem udržet jejich podporu pro další pomoc Ukrajině, proti které Rusko už více než dva roky vede válku. Šéf Kremlu zároveň upozornil, že pokud Západ dodá Ukrajincům bojové letouny F-16, ruská armáda je sestřelí. Ohledně toho, jak se Putinovi v kontextu jeho vyjádření dá věřit, poskytl pro ŽivotvČesku.cz komentář Andor Šándor.
Putin kritizoval rozšiřování NATO a o zemích na východním křídle aliance řekl, že »se zřejmě domnívají, že to všechno nějak odpovídá jejich národním zájmům, bojí se velkého Ruska«.
"Vůči těmto státům nemáme agresivní úmysly," uvedl Putin. "Takže to je naprostý nesmysl, možnost útoku na nějaké další země, na Polsko, Pobaltí, straší i Čechy. Prostě nesmysl, další způsob, jak oklamat své obyvatele a jak dostat z lidí další peníze, aby nesli břemeno na svých bedrech," řekl také v souvislosti s náklady na pomoc Ukrajině ze strany Západu. O válce na Ukrajině Putin prohlásil, že Rusko »jen chrání lidi na svých historických územích«.
Pro ŽivotvČesku.cz poskytl komentář Andor Šándor, a to v souvislosti s dotazem, zda se dá slovům Putina věřit. "Samozřejmě, že věřit Putinovi a jeho »klice« je velmi obtížné. Na druhou stranu to není, že bych ho obhajoval, ale on také nevěří Západu. Nedůvěra je vzájemná a je velmi hluboká. Do roku 2014 jsme neslyšeli o tom, že by Putin chtěl Pobaltí zpět, a opět zdůrazním, není to jeho obhajoba. Jsem přesvědčen o tom, že agrese – nevyprovokovaná a nespravedlivá – ze strany Ruska je ohledně ukrajinského členství v NATO. Každý může tvrdit, že Ukrajina má právo si zvolit, co chce – to je sice hezké, ale je potřeba o tom přesvědčit Putina, nikoliv nás. My to víme. Ale také víme, jak se chovají velmoci, když se jedna přibližuje ke druhé," uvedl v úvodu svého komentáře pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor.
"Pokud by Putin chtěl útočit dále, tak musí dobýt celou Ukrajinu. Ovšem to s počtem živé síly, kterou na Ukrajině má, nelze. Ví dobře, že by si minimálně na západní časti Ukrajiny tímto krokem vytvořil gerilové hnutí, které by bylo proti němu, a zároveň by čelil nutnosti financovat takto velkou zem. A takové přiblížení se hranici s Polskem, Slovenskem a tak dále by pro něj zvýšilo negativní reakce ze strany Západu. Podle mého Putinovi stačí, když získá 30 až 35 procent Ukrajiny, čímž z ní udělá nefunkční stát. V tuto chvíli se domnívat, že by chtěl Putin jít do ozbrojené konfrontace s NATO, to mi přijde jako nepravděpodobné," doplnil pro ŽivotvČesku.cz věhlasný komentátor.
Zemím, které Ukrajině plánují dodat vojenské letouny F-16, prezident vzkázal, že Rusko tato letadla zničí, »stejně jako dnes ničíme tanky, obrněná vozidla a další vybavení včetně salvových raketometů«. Letouny budou pro ruskou armádu legitimním cílem, ať už budou startovat z Ukrajiny, či z jiných zemí, řekl ruský vůdce.
Dánsko, Nizozemsko, Belgie či Norsko slíbily letos dodat Ukrajině přes čtyři desítky letounů F-16, od nichž si Kyjev slibuje zajištění kontroly ukrajinského vzdušného prostoru. Prvních šest strojů má dorazit na jaře z Dánska, Nizozemsko hovoří o dodávkách během léta.
Ukrajina dlouhodobě žádá Západ o poskytnutí letadel. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba podle Reuters ve středu řekl, že první stroje očekává Kyjev v příštích měsících. Podle některých médií však zatím například kvůli špatné znalosti angličtiny zaostává za plánem potřebný výcvik ukrajinských pilotů.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.