Ruská letní ofenzíva: Očekávaná Putinova bouře, která možná zkrachovala díky pomoci Západu
Komentář: Očekávaná velká letní ofenzíva ruských sil na Ukrajině, která měla dramaticky změnit průběh konfliktu, zatím nenaplnila své předpoklady. Co za tím stojí a jaké jsou možné důvody tohoto vývoje, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ve svém komentář vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity. Z jeho slov vyplynulo, že Ukrajina je nyní natolik posílena ze strany Západu, že ruská strana »si to možná raději rozmyslela« - to však může být jen jeden z více důvodů.
Mnozí analytici a zpravodajské služby předpokládali, že Rusko v létě 2024 zahájí rozsáhlou ofenzívu na Ukrajině. Tato očekávání byla podpořena zprávami o hromadění ruských vojenských jednotek a techniky, zejména leteckých sil.
Přestože se na některých frontách boje vystupňovaly, žádný rozhodující průlom nepřišel. Místo toho Ukrajina posílila - na Ukrajině bránící se ruské agresi už je totiž již od druhé poloviny června mimo jiné dělostřelecká munice, kterou se podařilo nakoupit v mimounijních zemích díky české iniciativě. Informoval o tom dříve premiér Petr Fiala (ODS) na síti X k výsledku společného nákupu organizovaného Českem.
První zásilka munice z naší iniciativy před časem dorazila na Ukrajinu.
— Petr Fiala (@P_Fiala) June 25, 2024
Děláme, co je třeba.
"Munice, spotřební materiál - to vše už v současnosti na Ukrajině je a už se využívá. A je dost možné, že Rusové mají kalkul, že buď se nyní nevyplatí do toho lidově řečeno »šlápnout«, nebo že možná promarnili svou příležitost. V tuto chvíli vlastně nevíme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz nositel doktorátu a ostřílený pedagog Josef Kraus.
"Úplně bych však nepodceňoval v tomto ruské zpravodajské služby a jejich přístup k informacím v kontextu možností ukrajinských vojenských sil. Myslím si, že Rusové tohle mají podchycené velice dobře. A to, že doposud nedošlo k něčemu většímu, může být opravdu dáno nějakým kalkulem, že Ukrajina je nyní silnější, než byla před několika měsíci, že se »propáslo volné okénko«, kdy ruská ofenzíva mohla vytvořit chaos a způsobit kolaps frontové linie," doplnil Kraus pro ŽivotvČesku.cz.
Rusko se v posledních měsících zaměřilo na zintenzivnění leteckých úderů a využívání střel bez výbušných hlavic k přetížení ukrajinské protivzdušné obrany. Přesto se žádná masivní ofenzíva, která by měla strategicky změnit průběh války, nekonala.
Výše uvedené tedy vede k otázkám, zda ruské velení záměrně vyčkává na lepší příležitost, nebo zda čelí interním logistickým a strategickým problémům.
"Nebo k tomu zkrátka dojde a čeká se na nějaký vhodný okamžik, moment překvapení, kterému budou předcházet klamné manévry a podobně. Protože moment překvapení - kde, kdy, jak se udeří, je nezbytnou součástí úspěchu nějaké ofenzivní operace, protože jinak by taky mohla dopadnout tak, že se na ruské straně vyplýtvá ohromné množství lidských zdrojů, vojenského materiálu a podobně a zisky budou minimální, což by pro ruskou stranu spíše znamenalo prohru," dodal pro ŽivotvČesku.cz šéf oboru Bezpečnostní a strategická studia.
Rusko tedy může vyčkávat na vhodnější moment, nebo se může potýkat s vnitřními problémy, které brání realizaci plánované ofenzívy. Ať už je důvod jakýkoliv, je jasné, že současný stav konfliktu je pro všechny zúčastněné strany vyčerpávající a nepředvídatelný.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.