Reklama:

Šándor: Pokud řešíme raketu Orešnik, děláme Putinovi propagandu zdarma. Jadernou zbraň nepoužije

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2024

Rusko provede další bojové testy rakety Orešnik (Líska), která je již v sériové výrobě. Ve čtvrtek to v kazašské Astaně na summitu Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) podle agentury TASS prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Zároveň varoval, že Moskva v odvetě za ukrajinské údery v hloubi Ruska může zaútočit proti rozhodovacím centrům v Kyjevě. Podle něj ukrajinské vedení již není legitimní a nemá právo vydávat armádě rozkazy. Situaci v kontextu zmíněné rakety pro ŽivotvČesku.cz okomentoval bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor.

Reklama:

Šéf Kremlu se vyjádřil i k rannímu masivnímu úderu na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, která jen na západě země připravila o dodávky elektřiny přes milion odběratelů. Řekl, že při útoku vypustilo Rusko 90 raket a 100 dronů, které zasáhly 117 cílů. "Byla to odveta za pokračující útoky raketami ATACAMS na naše území," poznamenal Putin.

Ukrajina, která se třetím rokem brání ruské invazi, nově může díky souhlasu Washingtonu a Londýna používat americké rakety ATACMS a britské střely Storm Shadow k úderům na Rusko.

Reklama:

Rusko před týdnem v odvetě za nasazení těchto západních střel vypálilo na Ukrajinu raketu Orešnik. Putin ji tehdy označil za zcela novou zbraň, která není pouhou variantou starších sovětských raket. Prohlásil, že tato hypersonická raketa nemá konkurenci a nelze ji nijak sestřelit. To dnes v Astaně zopakoval a uvedl, že už ji Rusové sériově vyrábějí. Západu pak vzkázal, že žádné dodávky zbraní Ukrajině situaci na bojišti nezmění.

Později v rozhovoru s novináři Putin podle TASS řekl, že po odpálení Orešniku vystřelila Ukrajina střely ATACMS na Rusko dvakrát. Škody označil prezident za minimální, zároveň ale dodal, že na ně země musí reagovat. Zároveň řekl, že použití ATACMS proti Rusku znamená přímé zapojení Západu do konfliktu na Ukrajině.

Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, jak se na raketu Orešnik dívá ostřílený komentátor Andor Šándor. "K eskalaci konfliktu v současnosti dochází, o tom není pochyb. A tím, jak si všichni povídáme o Orešníku a spekulujeme o něm, tak děláme Rusům neplacenou propagandu. A to se jim hodí, protože za málo peněz mají hodně muziky. My nevíme, kolik jich mají, zda je to nějaké pokračování balistických raket středního doletu RS-26 Rubež, to zkrátka nevíme. Dále je potřeba říct, že Putinovy červené linie jsou určeny nejen Západu, ale zejména »jeho soudruhům«, kteří tlačí, aby byl více tvrdý nejen na Ukrajinu, ale i směrem na Západ," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Šándor s tím, že Putin v současnosti očekává inauguraci Donalda Trumpa, po které by svět měl být »moudřejší v kontextu vývoje války na Ukrajině«.

"Pokud by Putin byl tvrdý směrem na Západ, tak na rozdíl od některých západních aktérů je rozpoutání velkého konfliktu to poslední, co Putin potřebuje. Pokud jde o Ukrajinu, tam je meritum celého konfliktu, tak v zásadě Rus ví dobře, že konflikt se rozhodne na frontě - lépe řečeno výsledek na frontě celému výsledku konfliktu významně napomůže. A poslední věc, a to v kontextu všeho, není v zájmu Putina použít jadernou zbraň," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, že pokud by Putin použil jaderný arzenál, je vysoce pravděpodobné, že by takový krok vedl k ochlazení vztahů v rámci partnerských zemí, mezi které se příkladem řadí Čína.

O Orešniku je známo jen málo, přesto někteří experti upozorňují, že to nemusí být zcela nově vyvinutá raketa, jak tvrdí Putin. Často v této souvislosti zmiňují raketu RS-26 Rubež, která vychází z RS-24 Jars, která je známá jako Topol-MR. Ukrajinská rozvědka zase uvedla, že raketa je mobilní systém Kedr (Cedr). Server RBK Ukrajina vyvozuje, že tento systém je evolucí rakety Rubež.

K raketě Orešnik se dnes podle TASS vyjádřil i patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill, který ji označil za fantastickou zbraň a poděkoval za ni jejím tvůrcům. Řekl také, že připojení Donbasu k Ruské federaci bylo historickou událostí a že věří v budoucí spojení Ukrajiny s Ruskem.

Putin rovněž varoval před možnými jadernými ambicemi Ukrajiny. Pokud by sousední země usilovala o jaderný arzenál, Moskva to nepřipustí a všemi dostupnými prostředky tomu zabrání. "Chci zdůraznit, že všemi prostředky," řekl.

Novináři se Putina zeptali, kdy by Rusko mohlo zaútočit na rozhodovací centra v Kyjevě, jak prezident dříve řekl. "V sovětských dobách byl takový vtip o počasí - dnes během dne je všechno možné," odpověděl.

K otázce možných mírových jednání řekl, že nikdy nestanovil podmínky pro rozhovory, ale podmínky pro trvalý a udržitelný mír. Ty stanovil jako stažení ukrajinských vojsk z Donbasu, neutrální status Ukrajiny a zrušení západních protiruských sankcí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: