Poradce prezidenta Kolář nastínil, kam až slova Trumpa mohou zajít

Rozhovor: Donald Trump svými posledními výroky vyvolal bouřlivé reakce nejen v Evropě, ale i na Ukrajině. Naznačil totiž, že Ukrajina by mohla být nucena rychle jednat o míru, jinak »jí nezbude žádná země«. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila člena poradního panelu prezidenta republiky Petra Pavla v oblasti mezinárodních vztahů Petra Koláře, který poskytl krátký rozhovor, a to v kontextu posledních vyjádření Trumpa.
Americká a ruská delegace se v úterý sešly v Rijádu. Ukrajinští představitelé ani zástupci evropských zemí na jednání o ukončení války, kterou Rusko rozpoutalo svou invazí na Ukrajinu před třemi lety, pozváni nebyli. Trump tvrdí, že se mu úspěšně daří vyjednávat její konec. Kreml si jeho postoj pochvaluje.
Následně Trump učinil několik výroků:
+ Kdyby chtěl, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mohl přijet na rozhovory USA a Ruska o možnostech ukončení války na Ukrajině, které se konaly v úterý v Rijádu, prohlásil americký prezident Donald Trump ve středu večer v Miami.
+ Za »diktátora bez voleb«, který odvedl hroznou práci, dále označil Trump ukrajinskou hlavu státu Volodymyra Zelenského ve svém příspěvku, kde také Zelenského vyzval, aby jednal rychle, jinak mu nezbyde »žádná země«.
+ "Vezměte si, že mírně úspěšný komik Volodymyr Zelenskyj přemluvil Spojené státy americké, aby utratily 350 miliard dolarů (8,3 bilionu Kč) a šly do války, kterou nelze vyhrát," napsal v úvodu svého příspěvku na sociální síti Truth Social Trump, který tak znovu použil sumu, která ani podle amerických údajů neodpovídá skutečnosti.
Rozhovor s Petrem Kolářem:
Pane Koláři, mohou za současnou rétorikou Trumpa stát vzácné nerosty na Ukrajině? Před pár dny ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl návrh americké vlády na její získání podílu 50 procent na ukrajinských vzácných nerostech.
Pokud bude chtít Trump nerosty z Ukrajiny, může nechat Ukrajinu napospas Rusku úplně, a jestli se dohodne s Rusy, že si budou Ukrajinu nějak dělit, tak to už je jako dohoda z třicátých let minulého století. Není vyloučené, že Ukrajinci nakonec budou postaveni před dilema, jestli být kolonií Ruska, nebo Ameriky. Tady já ještě doufám, že Evropa se z toho šoku, ze kterého se těžce probírá, probere tak, aby dokázala Ukrajině nabídnout partnerství a nenechala ji napospas Rusům ani Američanům.
Kam až tohle může dojít? Může od Evropy dát Amerika ruce úplně pryč?
Není to vyloučeno, a dokonce to vypadá, že to k tomu směřuje. Jde ale jen o spekulace. Každopádně si myslím, že bychom se teď měli méně zaměřovat na to, co si myslí Trump, a měli bychom se soustředit na to, co jsme schopni udělat my v Evropě.
Kdy myslíte, že by mohl být konec války na Ukrajině?
Nevím, nechci ani spekulovat, protože teď mají ty události takovou zvláštní dynamiku, která je pro mě těžko sledovatelná a uchopitelná.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.