Reklama:

Mohl jsem mít nejméně o 1000 korun větší důchod, kritizoval Paroubek pomoc Ukrajině. Zjistili jsme, kolik měsíčně pobírá

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 4. 3. 2025

»Chudý penzista« Jiří Paroubek opět dokázal, že když jde o osobní finanční újmu, neexistuje menší suma než »důstojná tisícovka«. Před pár dny se stal hostem v pořadu kontroverzního moderátora Luboše Xavera Veselého, v němž si bývalý premiér postěžoval, že »tři roky české péče o Ukrajinu stály 232 miliard korun«, a kdyby nebylo této štědrosti, jeho důchod by mohl být nejméně o tisíc korun vyšší. V redakci ŽivotvČesku.cz jsme zapátrali, na kolik si Paroubek měsíčně v rámci starobní penze přijde. No a je zřejmé, že bývalého vrcholného politika »pomoc Ukrajině zase tak trápit nemusí«.

Reklama:

"Ty tři roky péče o Ukrajinu stály 232 miliard korun. Kolik věcí by se tady za to dalo nakoupit. Já jako důchodce jsem mohl mít nejméně o tisíc korun vyšší důchod," postěžoval si Paroubek v pořadu kontroverzního moderátora.

Reklama:

Z pohledu Paroubka je to fascinující matematika. Pokud si totiž člověk představí, že by se těch 232 miliard přerozdělilo mezi všechny české důchodce (v roce 2023 bylo 2,36 milionu příjemců plného starobního důchodu), každý by si přilepšil »plus mínus« o 8 tisíc měsíčně po dobu jednoho roku. Ale Paroubkův problém je mnohem, ale opravdu mnohem osobnější –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ potřeboval by mít v kontextu slov o pomoci Ukrajině o více než 1000 korun, což je částka, která u něj rozhoduje mezi komfortem a nouzí.

A teď tedy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jak na tom finančně expremiér je. V roce 2020 starobní penze Paroubka činila 27 tisíc korun, což uvedl před časem pro ŽivotvČesku.cz. Vlivem valorizace se mu ale za poslední roky důchod navýšil.

V roce 2023 pak pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že pokud by měl vyžít jen z důchodu, musí prodat své nemovitosti, aby se měl o »chlup« lépe.

"Můj důchod je mírně nad úrovní čisté průměrné mzdy. Ale kdybych měl žít jen ze starobního důchodu a odmyslel bych, že platím hypotéku, alimenty a další režii, tak bych pravděpodobně musel jednu z nemovitostí, které mám ve vlastnictví, prodat, abych si udržel nějaký standard v rámci životní výdajové stránky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz někdejší politický buldozer, který podle dřívějšího pravomocného rozsudku, který byl zveřejněn v rámci sporů s exmanželkou Petrou, hradil v tu dobu výdaje na dceru v částce asi 14 tisíc korun za měsíc.

Pokud jde o vládní pomoc napadené Ukrajině, Češi by měli být na sebe pyšní. Podle dat (v tabulce Government support to Ukraine: Total Aid with Refugee Costs, pozn. red.) Institutu pro světovou ekonomiku v německém Kielu poskytlo Česko do konce loňského roku napadené zemi pomoc v objemu 7,96 miliardy eur související s řešením uprchlické krize a k tomu pomoc za 1,3 miliardy eur v podobě zejména vojenských dodávek. Celkově jde o zhruba 9,3 miliardy eur, což je v přepočtu k aktuálnímu kursu přibližně 232,2 miliardy korun. Ze zemí EU v rozhodném období poskytlo větší celkovou pomoc Ukrajině v celkovém vyjádření pouze Německo, Polsko, Nizozemsko a Španělsko.

Jenže je tu ta »Paroubkova chudoba«. Ale naštěstí se dá vše vyřešit jednoduše. Třeba založit »Fond na záchranu důchodu Jiřího Paroubka«, který by mohl pomoci bývalému premiérovi důstojně přežít. Občané by mohli posílat dobrovolné příspěvky, aby se mu podařilo překlenout těžké časy, samozřejmě ale jen do doby, než válka na Ukrajině skončí, a on nemusel obětovat žádnou ze svých nemovitostí.

Celý příběh je vlastně tragikomický –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Česko podporuje válkou zasaženou zemi, která se déle než tři roky brání agresorovi, umírají lidé, přichází o domovy, zatímco bývalý premiér »fňuká kvůli lidově řečeno nejméně litru měsíčně na svém důchodu«.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: