Reklama:

Na obzoru je další zdražování potravin, říká poradce premiéra Křeček

Nákup - Ilustrační foto
Nákup – Ilustrační foto
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 7. 2025

"Vzhledem ke skokovému růstu cen zemědělských výrobců, které se přenáší do cen potravinářů, lze očekávat další zdražování potravin na pultech obchodů. Největší tlak na zvyšování cen lze předvídat u výrobků z masa a mléka," uvedl pro ŽivotvČesku.cz hlavní ekonom BHS a poradce premiéra Štěpán Křeček.

Reklama:

Ceny zemědělských výrobců se v červnu meziročně zvýšily o 13,4 procenta. V rostlinné výrobě došlo k růstu cen o 10,8 procenta. Výrazně zdražilo ovoce o 25,1 procenta, olejniny o 23,0 procenta a obiloviny o 15,0 procenta. V živočišné výrobě se zvýšily ceny o 16,5 procenta. Zdražily hlavně vejce o 39,0 procenta, skot o 31,0 procenta a mléko o 19,9 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Zcela odlišná situace panuje u průmyslových výrobců, kde již pět měsíců v řadě klesají ceny. V červnu došlo k meziročnímu snížení cen o 0,7 procenta. Zlevnily hlavně koks a rafinované ropné výrobky, chemické látky a přípravky či černé a hnědé uhlí. Nicméně ceny potravinářských výrobků se zvýšily o 4,1 procenta a ve srovnání s průměrem roku 2015 došlo k nárůstu o 41,5 procenta.

Reklama:

Ceny stavebních prací v červnu meziročně vzrostly o 2,9 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se meziročně zvýšily o 1,1 procenta. "Z toho je patrné, že ceny ve stavebnictví nejsou hlavním motorem růstu cen na realitním trhu. Vysoké ceny nemovitostí jsou způsobeny především silnou poptávkou, která naráží na omezenou nabídku. Ta je důsledkem nedostatečné výstavby, která je brzděna dlouhými povolovacími procesy," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: