Reklama:

Kupka v živém vysílání mluvil o hulvátství a podíval se na Macinku. Ministr ho přirovnal ke skalárce reagující na světlo

Martin Kupka a Petr Macinka
Martin Kupka a Petr Macinka
Foto: Reprofoto se svolením ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2026

Nedělní debata České televize přinesla hned v úvodu silné téma – nedohrané pražské derby mezi Slavií a Spartou, při němž fanoušci vtrhli na trávník a došlo i k napadení hráčů Sparty. Moderátor Martin Řezníček otevřel otázku, co s podobnými incidenty dělat systémově. Jenže debata se po několika minutách stočila i k politickému stylu a verbální agresi. Předseda ODS Martin Kupka si rýpl do ministra zahraničí Petra Macinky, ten mu úder vrátil přirovnáním ke skalárkám v akváriu. Moderátor pak debatu raději vrátil »na zelený trávník«.

Reklama:

Hosty prvního bloku byli ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček z hnutí ANO, předseda ODS Martin Kupka, ministr zahraničí a předseda Motoristů Petr Macinka a předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel. První téma navázalo na skandální závěr derby, které se v Edenu nedohrálo poté, co část fanoušků Slavie v nastavení vběhla na hřiště. Slavia vedla nad Spartou 3:2 a byla jen několik minut od mistrovských oslav, duel ale skončil předčasně.

Havlíček v úvodu označil dění za ostudu a uvedl, že podobné chování se musí tvrdě trestat. Mluvil také o nutnosti identifikovat konkrétní aktéry a doplnil, že pokud bude naplněna skutková podstata trestného činu, »takoví lidé mají jít do vězení«.

Reklama:

Následně dostal slovo Kupka. Nejprve ocenil reakci Slavie, která oznámila uzavření Tribuny Sever, spolupráci s policií a další opatření vůči výtržníkům.

"Chci ocenit reakci Slavie, která zareagovala velmi ostře. Přišla jasná omluva i jasný trest pro ty, kteří se tam provinili. Ti, kteří dokonce útočili na sparťanské hráče, to je vůbec nejhorší, k čemu má na fotbale dojít. Tady určitě bude panovat shoda, že tohle k fotbalu nepatří," uvedl Kupka.

Podle předsedy ODS je incident o to smutnější, že fotbal se v posledních letech stával zábavou pro celé rodiny. "Tohle je obrat zpět a je to obrovská škoda," řekl. Poté však téma posunul i k atmosféře ve společnosti a k politickému jazyku. Při řeči o agresi se podíval směrem k Macinkovi.

"Myslím, že obecně můžeme a máme přispívat k tomu, aby agrese, i verbální agrese – tady se dívám na pana Macinku – ubývalo i v politice. Aby to nebyla přehlídka hulvátství, ale aby se i na sociálních sítích objevovalo víc věcných reakcí," řekl Kupka.

Dodal, že emoce k životu patří, ale v okamžiku, kdy se v davové podobě mění v násilí, už je to nepřijatelné. Kupka zároveň mluvil o potřebě moderních nástrojů, které by klubům pomohly zabránit vstupu rizikových osob na stadiony.

"Určitě je potřeba posílit to, aby fotbalové kluby mohly využívat moderní nástroje rozpoznávání obličejů, aby se ti, kteří se takhle násilně projevují na zápasech, na ně vůbec nedostali. S tím souvisí také posílení profesionální stránky práce bezpečnostní služby," uvedl.

Moderátor Řezníček následně avizoval, že se k výrokům politiků v debatě ještě rád vrátí. Poté se obrátil na Macinku s otázkou, zda je jasné, co se dá v podobné situaci dělat.

Macinka nejprve uvedl, že samotný zápas v přímém přenosu neviděl. "Já musím říct, že jsem to včera neviděl. Připojoval jsem se ke Dni matek, takže jsem si vzal službu hlídání dětí, aby si manželka mohla po nějaké době trochu odfrknout. Ale když jsem potom dnes viděl, co se dělo v médiích, byl jsem šokován. To by opravdu nemělo mít místo v české společnosti a hlavně v českém sportu," řekl.

Podle Macinky je nutné, aby důsledky vyvodil klub, liga i policie. "Kdybych to chtěl také strukturovat, čekal bych, že za prvé klub z toho vyvodí jasné důsledky. Za druhé by z toho měla vyvodit důsledky liga, aby se to nestávalo někde jinde. A za třetí by z toho určitě měla vyvodit důsledky policie, protože to nepochybně neslo znaky trestněprávně postižitelného chování," sdělil.

Poté se však vrátil ke Kupkově poznámce o verbální agresi. "Nechtěl jsem mluvit o politice, protože tohle je opravdu nepolitické, ale když se do toho pan kolega Kupka takhle pustil, tak bych se trochu vysmíval některým lidem, kteří to rovnou označují za selhání vlády a důsledek vlády SPD a Motoristů. Četl jsem nějaký potrefený text pana Hrušínského a teď se k tomu stejným způsobem přidává i pan Kupka," popsal Macinka.

Kupka se proti tomu snažil ohradit s tím, že nic takového neřekl. Macinka ho ale nepustil ke slovu. "Můžete mě nechat domluvit, pane Kupko?" reagoval. Kupka do toho vstoupil poznámkou: "Když říkáte nesmysly."

Macinka pak přešel k obrazu, který celou výměnu výrazně odlehčil, ale zároveň vyostřil. "Vy jste o mně mluvil a já to dokončím. Víte, já mám docela v oblibě akvária a skalárky. Tedy žádné doma nemám, protože jedno akvárium se skalárkami je v Poslanecké sněmovně. A tam jsou někteří opoziční politici, kteří reagují jako ty skalárky na světlo. To je přesně to, co jste tady teď předvedl. Zase reagujete na světlo. Vy kdybyste nás neměli, já nevím, co byste dělali," uvedl Macinka.

Řezníček poté debatu uklidnil a vrátil ji zpět k fotbalu. "Tak se vrátíme zase na zelený trávník. Zelená uklidňuje," řekl moderátor.

Samotný incident v derby bude mít pro Slavii i fanoušky tvrdé následky. Klub oznámil, že do odvolání uzavírá Tribunu Sever, kde sídlí nejhlasitější fanouškovský kotel. Výtržníci, kteří vtrhli na hřiště a napadli hráče Sparty, mají dostat doživotní zákaz vstupu na stadion. Slavia zároveň uvedla, že bude po vinících vymáhat náhradu celé škody, včetně případné pokuty od disciplinární komise.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: