Reklama:

Tisíce lidí očkovaných v Česku. Roman Prymula prozradil, jestli se u někoho vyskytly vedlejší účinky

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 1. 2021

Do České republiky na konci prosince dorazila první zásilka vakcíny na covid-19. Šlo o asi 9 750 dávek. Půlka byla umístěna do Fakultní nemocnice Motol, odkud zamířila do dalších tří pražských nemocnic. Zbytek převzali ve Fakultní nemocnici Brno, z té šla část do Fakultní nemocnice u svaté Anny. Odstartovalo tak podle plánu samotné očkování. A právě preparát proti covidu je velkým pomocníkem, který má potlačit současnou epidemii. Pro ŽivotvČesku.cz prozradil epidemiolog Roman Prymula (56), zda už došlo k reakcím po očkování či vedlejším účinkům po podání preparátu.

Reklama:

Situaci v zemi by mohlo zlepšit očkování. Některé krajské nemocnice už začaly s očkováním zdravotníků. Přednost před běžnou populací mají podle očkovací strategie také hospitalizovaní senioři, lékaři nebo lidé v domovech pro seniory. Na očkování se mohou od 15. ledna registrovat lidé nad 80 let věku a následně od 1. února se pak budou moci hlásit všichni obyvatelé Česka. Očkovací termín dostanou podle různých kritérií a faktorů. 

Reklama:

Ovšem stále existuje poměrně významné procento lidí, kteří mají spíše záporný postoj k očkování novou vakcínou. Důvodem jsou především obavy, co látka může třeba z dlouhodobého hlediska vyvolat. Pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula upřesnil, zda došlo po očkování u někoho z lidí v Česku k vedlejším účinkům.

"Zatím bylo očkováno jen několik tisíc lidí, takže nemám informace o tom, že by se vyskytla nějaká závažnější reakce. Výskyt závažných alergických reakcí v USA byl u 7 lidí na 1 milion očkovaných," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který odhadl, kdy se začne Česko vracet do života bez zásadních opatření.

Aktuálně platí, že v souvislosti s epidemií je zatím dobrou zprávou, že většina nakažených má mírný průběh onemocnění. A také to, že zájem o očkování je v současnosti velký. S dostatkem vakcín by se tak mohla brzy proočkovat zejména riziková skupina a následně i významná část populace, což by vedlo k volnějšímu režimu v zemi.

"Myslím si, že k normálnímu životu se budeme vracet někdy v září. Ale již během roku se budou opatření významně rozvolňovat a například léto by mělo být srovnatelné s tím minulým, kdy už byl přístup poměrně volný," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: