Švédsko a Francie evidují nežádoucí účinky vakcíny AstraZeneca. Promluvil šéf lékařské komory Milan Kubek
Očkování proti covidu-19 se stalo nadějí v úspěšném boji s koronavirovou pandemií, která už dlouhé měsíce sužuje celý svět. Zatímco u nás jsou zkušenosti s vakcínou od farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech a nově se začalo očkovat také vakcínou AstraZeneca, v některých dalších evropských zemích už se zahájilo očkování touto vakcínou také. Světová zdravotnická organizace (WHO) ji schválila pro nouzové použití. To však u nás nemá zásadní roli, protože pro Českou republiku vakcíny posuzuje Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Švédsko, Německo nebo Francie už evidují první komplikace s nežádoucími účinky v souvislosti s vakcínou od firmy AstraZeneca. "Za sebe mohu říci, jsem očkovaný vakcínou od firmy Pfizer, že jsem měl po obou dávkách také mírné nežádoucí účinky, je to běžné," vyjádřil se prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) pro ŽivotvČesku.cz.
Očkování je celosvětově velké téma. Některé evropské země zahájily vakcinaci očkovací látkou od britsko-švédské společnosti AstraZeneca, kterou se nově očkuje i u nás. Nemocnice ve Švédsku však částečně zastavily očkování touto vakcínou, protože se u očkovaných zdravotníků vyskytly nežádoucí účinky jako malátnost a horečka a potřebují čas na to, aby se situace řádně vyšetřila, jak uvedl pro web SVT Magnus Johansson, šéf zdravotnického resortu ve švédském kraji Södermanland. Podobné nežádoucí účinky registruje i sousední Německo a také Francie.
"Nic podrobného o tom nevím. Je důležité vědět, o jaké nežádoucí účinky jde, u jakých lidí, zda ti lidé mají společný nějaký rizikový faktor nebo jestli to není třeba jen po jedné šarži vakcíny. O tom se musí vědět spousta věcí. Vakcíny jsou samozřejmě nadále sledovány a určitě to bude minimálně Evropskou agenturu pro kontrolu léčiv (EMU) zajímat. Osobně nemám podrobné informace, proto by nebylo seriózní se k tomu blíže vyjadřovat," řekl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že například pocit únavy, stejně tak bolesti svalů, bolesti hlavy nebo lokální reakce v místě vpichu k očkování patří.
"Jedná se o nezávadné účinky a objevují se po všech očkovacích látkách. Může být samozřejmě i zvýšená teplota. Tyto nežádoucí účinky jsou krátkodobé, většinou problémy přetrvávají tak jeden den po očkování. Proto se po něm doporučuje minimálně den, aby se lidé vyvarovali zvýšené námahy, nedoporučuje se například konzumace alkoholu. Ale pokud se jedná o výše zmíněné nežádoucí účinky, tak jsou běžné i po jiných očkováních - proti chřipce a podobně," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory, který má osobní zkušenost s očkováním vakcínou společnosti Pfizer.
"Za sebe mohu říci, jsem očkovaný vakcínou od firmy Pfizer, že jsem měl po obou dávkách mírné nežádoucí účinky. Bolela mě ruka v místě vpichu, bolela mě hlava a cítil jsem se unavený po obou injekcích. Nezaskočilo mě to, protože jsem zvyklý, že takhle reaguji i na očkování proti chřipce," popsal pro ŽivotvČesku.cz nepříjemné projevy po očkování Milan Kubek s důrazem na jejich běžný výskyt.
"Nikdy se samozřejmě nedají vyloučit i závažné nežádoucí účinky, ale vakcíny se skutečně podrobují velmi pečlivému zkoumání a ověřování. Proto třeba není možné, aby se sem pustilo očkování ruskou vakcínou Sputnik V nebo čínskou vakcínou Sinopharm, aniž by byly zkontrolovány nezávislou lékovou agenturou EMA," dodal Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.