Česká mutace viru očima viroložky. Vzniká kvůli velkému počtu infikovaných, říká vědkyně
Více než 15 tisíc nových případů nakažených lidí denně. V českých nemocnicích bojuje s nemocí covid-19 téměř 7 tisíc lidí. Okolní státy před Českou republikou uzavírají hranice. Vystudovaná molekulární bioložka Ruth Tachezy volá po tvrdém lockdownu. "Česká republika je nebezpečná tím, že je zde velký počet infikovaných lidí. Je tu tím pádem velké nebezpečí, že se tu vyselektuje další varianta viru, která může mít ještě horší vlastnosti než stávající varianty," varovala před »českou« mutací Ruth Tachezy v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz.
Vystudovaná molekulární bioložka Ruth Tachezy, která působí jako vedoucí skupiny Identifikace cílů pro diagnostiku a terapii nádorových onemocnění asociovaných s lidskými viry v Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd a Univerzity Karlovy (Biocev), je přesvědčená, že Česká republika se dostala do bodu, kdy epidemii může zabrzdit jen tvrdý lockdown. Ruth Tachezy také promluvila o tom, že v Česku může vzniknout lokální varianta koronaviru.
"Nechali jsme to dojít tak daleko, že už nám může pomoci jen lockdown. Je to souhra postupného, váhavého zavádění opatření bez kontroly jejich dodržování. Lidé pak začali mít pocit, že vláda neví, co dělá, takže nařízení z velké části nedodržovali. Roli hraje i délka epidemie, nebyly nastavené kompenzace, jsou tu lidé, kteří jsou v těžké finanční situaci. Do této situace se u nás rozšířila nová varianta viru, která je lépe přenosná a dle předběžných dat i častěji vyvolává úmrtí. Proti této variantě již nestačí nastavená nařízení, i kdyby je lidé dodržovali. Dostali jsme se do bodu, že nemáme jinou možnost, než ta opatření dál zpřísnit a kontrolovat jejich dodržování. Když to srovnám s jarem, tak je tady vysoká mobilita, chodí se do práce, máme otevřené školky a některé ročníky škol a přitom máme 15 tisíc nakažených denně. Tímto způsobem nemáme žádnou šanci čísla nakažených a hospitalizovaných snížit," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Ruth Tachezy a popsala, proč je možné, aby se v Česku vyvinula lokální varianta koronaviru.
"Je velmi pravděpodobné, že tu budeme mít, možná již máme, lokální variantu. Obecně platí, že pokud je virem nakaženo hodně lidí, tak s každým namnožením má virus možnost vytvořit si mutaci. Čím je viru více, tím větší má pole působnosti a více možností si vyzkoušet, co je pro něj výhodné, aby se mohl rychleji namnožit, lépe přenášet a uniknout z kontroly našeho imunitního systému. Lokální varianta viru je pravděpodobná, to je také jedním z důvodů, proč okolní státy před námi zavírají hranice. Potenciální nová varianta může mít ještě horší vlastnosti než varianta stávající," varovala Ruth Tachezy pro ŽivotvČesku.cz.
O lokální variantě viru v minulosti hovořil také tým slovenské expertky Broni Brejové. Vědci studovali mezinárodní databáze o výskytu různých mutací koronaviru – soustředili se na variantu nazvanou B.1.258∆. Ukázalo se, že v podzimních měsících se tato mutace šířila nejvíce v Česku, kde se tato varianta potvrdila asi u 50 procent vzorků, které prošly sekvenováním. "Má mutací víc, než je průměr, ale není to zdaleka tolik jako u té známé britské. Má několik výrazných znaků, tím nejtypičtějším je delece, tedy ztráta dvou aminokyselin," cituje Česká televize slova vědkyně o »české« mutaci.
Viroložka Ruth Tachezy navrhuje na dva (v lepším případě na tři) týdny zavést lockdown a důslednou kontrolu toho, zda lidé nařízení skutečně dodržují.
"Nařízení, která jsme měli na jaře a dodržovali je, stačila proti původnímu kmenu, který tady koloval. Nyní si myslím, že je nutné, aby nařízení byla stejně přísná a aby je lidé dodržovali. Opravdu nerozumím tomu, že existuje tolik lidí, kteří popírají existenci viru a pandemie. Lidé mají pořád pocit, že se nic neděje. Měli by si projít nemocnice, kde léčí pacienty s covid-19, aby viděli, co se tady děje. Nevím, jak si lidé a vláda představují, že se toho zbavíme. Můžeme doufat, že vláda opatření ponechá a doplní, že to zabere a že se dostaneme do nižších čísel. Až pak je možné uvažovat to otevření škol a firem, a to na podkladě testování. Samozřejmě, pokud máme vakcíny, je nejefektivnějším přístupem očkovat rizikové skupiny, jak nejrychleji to bude možné," dodala viroložka pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.