Biolog o antigenním testování: Negativní výsledek neznamená skoro nic. Test jsme vyzkoušeli
Řada lidí je přesvědčena, že domácí antigenní test je to, co dodá pocit bezpečí a vyloučí nákazu. Není tomu tak. Falešně negativní výsledek může podle odborníků vyjít až u poloviny lidí, kteří nemají příznaky. Antigenní test je spíše berlička, která je čistě orientační záležitostí. "Jestliže nám antigenní test poskytne pozitivní výsledek, jsme téměř jistě nakažení. Pokud ale poskytne výsledek negativní, neznamená to skoro nic," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s tím, že když se vyšetření provádí z úst či okraje nosu, vyjde test negativně až u 70 % bezpříznakových nakažených.
Antigenní testy jsou v Česku zavedeny přibližně půl roku. Za tu dobu ministerstvo zdravotnictví uvádí, že jich bylo provedeno 3 509 974. Při současných počtech nemusí antigenní testy zachytit přinejmenším tisíce nakažených lidí denně.
Masívní nasazení antigenních testů do firem sice zvyšuje šanci, že se podaří odhalit řadu nakažených, nicméně počty odhalených pozitivních rozhodně nemohou odrážet realitu a nemohou ani zásadně snížit virovou nálož v populaci a vrátit zemi k normálu. Přesnou a účinnou metodou boje s epidemií zůstává jen PCR test; o tom se však mylně soudí, že je nákladnější a pomalejší.
"Antigenní testy jsou určeny pro testování osob s příznaky. Nakaženého rozpoznají až ve chvíli, kdy už je sám vysoce nakažlivý. Jestliže se mají používat pro preventivní testování bezpříznakových osob, musí se provádět zhruba každý druhý den, maximálně jednou za 5 dnů. Naproti tomu PCR testy jsou nesrovnatelně citlivější a rozpoznají nakaženého 2-3 dny předtím, než se stane sám infekční. Takže je stačí provádět jednou za týden či dokonce jednou za dva týdny. I při dnešních 2-3 krát nadsazených cenách PCR testů by tedy vyšlo testování PCR testy levněji, než testování antigenními testy. Zrovna tak není pravda, že jsou PCR testy pomalejší. Ano, testování antigenním testem trvá 15 minut. I zkušený laborant však stihne provést tak 5 testů najednou. Naproti tomu v běžném přístroji na PCR lze za hodinu provést najednou 96 testů, přičemž existují přístroje schopné za hodinu provést desítky tisíc mnohem spolehlivějších PCR testů," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Faktem tedy zůstává, že používání antigenních testů pro účely, ke kterým nejsou určeny, tedy pro hromadné preventivní testování bezpříznakových osob, nedává smysl jak z epidemiologického hlediska, tak z hlediska ekonomického a časového. Antigenní testování většinu nakažených vůbec nezachytí, dodá negativně testovaným falešný pocit bezpečí a při frekvenci, v jakých se testy provádějí, nemůže šíření infekce v pracovních a školních kolektivech zabránit. A k tomu všemu je dražší a pomalejší.
Nutno však dodat, že kromě čistě odborných stanovisek jde při hodnocení testovacích metod také o byznys. Povinné testování v řádech desítek nebo stovek tisíců za den, navíc s jistotou úhrady z veřejného zdravotního pojištění, nabízí zahraničním výrobcům a distributorům jedinečnou příležitost k výdělkům.
Antigenní test jsme vyzkoušeli. Dopadl negativně. A závěr redaktora? Pravdou jednoznačně je, že antigenní test dodává pocit jednoduché možnosti otestovat se třeba doma, práci či na cestách a možná klamný pocit bezpečí. Na druhou stranu pořád lepší než nic.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.