V Česku udeří silný vítr. Platí výstraha. Meteoroložka uvedla, ve které části republiky bude nejničivější
Víkendové počasí bude ve znamení silného větru, před kterým vydal výstrahu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Tlaková níže, kterou němečtí meteorologové pojmenovali Klaus, ovlivní také velkou část našeho území. "Největší nárazy větru by měly být v severozápadní části republiky a pak Moravskoslezský a Olomoucký kraj, kde budeme v nížinách na intenzitě 70 km/h, v horských oblastech na 90 km/h," vyjádřila se meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.
Vichřice Klaus, která sužuje velkou část Evropy, ovlivní i víkendové počasí v Česku, kdy je třeba dbát na zvýšenou opatrnost. Výstraha se podle dat Českého hydrometeorologického ústavu rozšířila z Moravskoslezkého kraje i na další části republiky.
"Zítra bude foukat během dne od 8. hodiny ranní do 19. hodiny večerní. Přes naše území bude přecházet další frontální systém, na kterém bude zesilovat vítr. Ty jeho největší nárazy by měly být právě v severozápadní části republiky a pak v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, kde budeme v nížinách na intenzitě 70 km/h, v horských oblastech na 90 km/h a na zbytku území to bude 55 km/h. Obávám se, že v podobné míře bude vydána výstražná informace i na neděli, protože i v posledním dnu týdne to vypadá, že v severozápadní části, včetně Prahy a Středočeského kraje, bude foukat čerstvý vítr," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že víkend přinese počasí, které nebude vybízet k tomu strávit volné dny venku.
"Na horách budou srážky sněhové a trvalé. Včera například v Beskydech spadlo 33 milimetrů srážek, jednalo se víceméně o těžký a mokrý sníh. Bude tam také daleko více oblačnosti, v nižších nadmořských výškách bude velká proměnlivá oblačnost s občasnými dešťovými přeháňkami," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.
Nárazy větru, které nás zasáhnou v sobotu a zřejmě i v neděli, dosáhnou na horách až 10. stupně Beaufortovy stupnice, bude tzv. plný vichr a v nížinách tzv. čerstvý vichr, který je kategorizován jako 8. stupeň. "Určitě už může docházet k lámání větví stromů, proto je dobré myslet na to, aby člověk nechodil někde, kde může být zvýšené riziko – do lesa nebo třeba do parku," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.