Pandemie zničila kulturistiku i fitness. Měsíčně tratím 100 tisíc, říká Filip Grznár
Uzavření fitness center i zásadní omezení amatérského sportu kvůli pandemii přinutily lidi k domácímu cvičení. Někteří se občas sice snaží zrušené tréninky nahradit pohybem venku, někteří však naopak trpí ztrátou motivace. Podle Filipa Grznára (34) se řada posiloven potýká s extrémním propadem příjmů. "Fitness a kulturistika v Česku čelí ráně, kterou nikdo nečekal. Řada sportovců se ke sportu už nevrátí. Je to likvidační. Krizi pociťuji třeba i na svých příjmech," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz profesionální kulturista soutěžící ve federaci WBFF.
Po opětovném uzavření fitness center, které nastalo v říjnu a s krátkou prosincovou přestávkou trvá dodnes, se podle Grznára trénování hodně utlumilo.
"V podstatě došlo k omezení setkávání na nulu. Někdo cvičí doma, což je lepší než nic, ale ztráta motivace u sportovců je nezpochybnitelná. Přitom fitness centra mají blahodárný vliv na tvorbu imunity, na výrazně lepší psychiku, což se komplexně podepisuje na zdraví jedince," řekl pro ŽivotvČesku.cz Filip Grznár, který jako trenér podle svých slov přichází měsíčně o desítky tisíc.
"Odhadnul bych to na sto tisíc měsíčně. Pandemie zkrátka zničila fitness i kulturistiku. Problém je v tom, že řada klientů už se ke cvičení možná ani nevrátí. Je možná pravda, že se najdou noví klienti, ale to není zaručené. Mnozí pracovali na svých výsledcích a jediným výsledkem uzavření posiloven je frustrace a nadváha," zdůraznil kulturista.
Odvětví fitness je podle České komory fitness kvůli protiepidemickým restrikcím vlády téměř pět měsíců prakticky paralyzováno a nemůže poskytovat služby. Řada mezinárodních studií podle ní paradoxně dokazuje, že při dodržení přísných hygienických a bezpečnostních opatření, je obor bezpečný. Míru rizika podle komory určuje chování každého jednotlivce, provozovatele fitness i klientů.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.