Hlášení nežádoucích účinků po očkování narůstají. Úřad eviduje téměř 2000 případů. Podezření na úmrtí je už 21
V Česku dál pokračuje očkování, které bylo zahájeno 27. prosince. Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo dosud očkováno přes milion lidí, konkrétně 1 257 768 a v oběhu jsou vakcíny tří farmaceutických společností – Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila podmínečné používání nové vakcíny od americké firmy Johnson & Johnson, kterou následně schválila Evropská komise (EK). V souvislosti s očkovacími látkami se ale navyšuje počet hlášení nežádoucích účinků po očkování, která eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv. "SÚKL přijímá a zadává do databáze NÚ všechna hlášení, která splňují minimální kritéria pro hlášení," vyjádřila se mluvčí Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.
V minulém týdnu Státní ústav pro kontrolu léčiv uváděl ve svých statistikách 1506 hlášení na nežádoucí účinky po očkování vakcínami proti onemocnění covid-19. Po týdnu jejich počet vzrostl na číslo 1923 a výrazný nárůst byl zaznamenán i v celkovém počtu úmrtí, která byla nahlášena jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti covidu-19 – z předchozích 11 se vyšplhal na 21. Kategorie zdravotních komplikací se nerozšířila a zůstává na počtu 20.
Hlášení SÚKLu musí splňovat základní parametry, bez kterých nemůže být přijato. "SÚKL přijímá a zadává do databáze NÚ všechna hlášení, která splňují minimální kritéria pro hlášení. Těmito kritérii jsou: identifikovatelný hlásitel (jméno, kontakt), identifikovatelný pacient – alespoň jeden z údajů (iniciály, pohlaví, datum narození, věk nebo aspoň věková skupina), identifikovatelný přípravek (nebo alespoň léčivá látka) a reakce," uvedla tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v případě některých chybějících údajů se je úřad snaží doplnit od hlásitele.
"Pokud se informace od hlásitele nepodaří získat, hlášení není validní a nemůže být zadáno do databáze," vyjádřila se vedoucí tiskového oddělení úřadu pro ŽivotvČesku.cz. Aktuálně je nejvíce zaregistrovaných nežádoucích účinků po očkování dostupnými vakcínami v souvislosti s reakcí v místě vpichu – tedy bolest, otok, zarudnutí nebo svědění. Stejně tak lidé pociťují malátnost, slabost, bolest na hrudi, v podpaží nebo horečku a zimnici. Celkem jich je hlášeno 1068.
Druhými nejčastějšími zdravotními komplikacemi po aplikaci očkovací látky jsou neurologické příznaky jako narušení čichu a chuti, ospalost, snížená citlivost, bolest hlavy až migréna nebo závratě. Potíže tohoto typu nahlásilo 435 lidí. 376 očkovaných pociťovalo bolesti svalů a kloubů, bolesti zad a krku, ztuhlost, otoky kloubů nebo bolest páteře. Nejméně hlášení je ve spojení s abnormální jaterní funkcí, pouze 2.
Může se stát, že některá hlášení působí podezřele. Úřad proto klade důraz na to, aby došlo k ověření, které je klíčové. "Pokud nějaké hlášení působí nepravděpodobně, vždy u hlásitele ověřujeme, jak je to doopravdy. Jinak ale sami neeliminujeme žádné hlášení, pokud splňuje minimální kritéria," dodala Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.