Reklama:

Nových případů covidu v neděli přibylo nejméně za 14 týdnů

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Publikováno: 22. 3. 2021

Testy v neděli v Česku odhalily 2373 nových případů onemocnění covid-19, o 955 méně než před týdnem. Byl to nejnižší denní přírůstek od 13. prosince loňského roku. Nízký byl tuto neděli ale i počet očkovaných. Zdravotníci aplikovali 8077 dávek vakcíny, nejméně za den od začátku března, včetně víkendů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Reklama:

Od začátku epidemie loni v březnu se novým koronavirem prokazatelně nakazilo téměř 1,5 milionu lidí v Česku, polovina z nich letos. V průměru zatím testy odhalily v každém březnovém dni zhruba 10.800 nových případů covidu. V únoru to bylo zhruba 9000 a v lednu 8200.

Denní počty nových případů ale zhruba od prvního březnového víkendu v mezitýdenním porovnání klesají. Výjimkou byl pouze pátek 12. března, kdy přibylo téměř o 1800 případů více než ve stejný den předchozího týdne.

Reklama:

Nejhorší situace je nyní na Jindřichohradecku, kde za uplynulý týden zaznamenali 999 nakažených na 100.000 obyvatel. Následuje Mladoboleslavsko s 854 případy na 100.000 obyvatel. Naopak relativně nejlépe na tom je dříve těžce zasažené Chebsko, kde v posledních sedmi dnech přibylo 179 případů na 100.000 nakažených.

S koronavirem dosud v Česku zemřelo 24.810 lidí, z toho 52 procent v letošním roce. Za březen zatím počet úmrtí stoupl o více než 4000, tedy asi o 190 případů za den. Únorový průměr byl 145 úmrtí denně a lednový 154.

Laboratoře v neděli provedly 46.300 testů. Přibližně 85 procent z toho připadalo na antigenními testování, které je méně citlivé než PCR testy. V mezitýdenním srovnání klesl počet testů přibližně o 9700.

Podíl pozitivních případů odhalených preventivním testováním v sobotu činil 1,27 procenta. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky covidu-19, podíl pozitivních testů klesl z 29,5 procenta před týdnem na 26,7 procenta. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, bylo v neděli pozitivních 16,6 procenta testů.

Nadále vysokému náporu čelí v souvislosti s koronavirovou epidemií zdravotnická zařízení v Česku. V nemocnicích bylo v neděli 8007 pacientů s covidem, z toho 1910 v těžkém stavu. Oproti předchozí neděli klesl počet hospitalizací o 758 a počet těžkých případů o 125. Statistiky ministerstva ale nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, ačkoli v nemocnicích dále zůstávají.

Nemocnice v Česku jsou kvůli epidemii nadále přetížené. K dnešnímu ránu bylo podle dat ministerstva zdravotnictví volných 12 procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče (JIP), z toho pro pacienty s covidem bylo volných zhruba 119 míst. Standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené k dispozici přes 860. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou jinak určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.

Ulevit nemocnicím by mohlo očkování proti onemocnění covid-19, které v Česku začalo 27. prosince. Od té doby dostal alespoň jednu dávku vakcíny téměř milion lidí a obě potřebné dávky má skoro 359.000 lidí. Počátkem března tempo vakcinace zrychlilo, počet dávek podaných tuto neděli byl ale skoro o 5000 nižší než o týden dříve.

Bodové skóre epidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření nákazy, zůstává třetí den v řadě na 68 bodech. To odpovídá čtvrtému z pěti stupňů rizika, ve kterém je Česko už dva týdny. V neděli se ve srovnání se sobotou zlepšily tři ze čtyř sledovaných parametrů, velmi mírné zhoršení statistiky zaznamenaly jen u reprodukčního čísla, které se blíží 0,86.

Původně se indexem měla řídit opatření proti šíření nákazy, ale nyní už jeho hodnota není relevantní. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová by tento týden měla představit novou podobu protiepidemického systému.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: