Testování žáků začalo. Čeká se na první soudní spory, říká ředitelka základní školy
Od pondělí 12. dubna se do škol vrací žáci. Podmínkou je, aby dvakrát týdně byli otestování přes antigenní testy. Děti získají svůj vzorek samoodběrem. Řada rodičů s průběhem testování nesouhlasí. "Zřejmě se čeká na objevení prvních sporů a pak se to bude nějakým způsobem řešit soudně," uvedla pro ŽivotvČesku.cz ředitelka příbramské školy Šárka Jendruščáková.
Děti se budou testovat samoodběrem pomocí produktů čínské výroby Lepu Medical nebo Singclean. Jedná se o neinvazivní antigenní test, kdy si dítě samo zavede tyčinku na kraj nosní dírky. Podle ministerstva školství je vhodné, aby testování probíhalo v místě, kde je možné větrat a kde jsou teploty mezi 15 až 30 stupni Celsia. Podle ministerstva by bylo ideální, aby se žáci testovali venku. Testování bude podmínkou pro přítomnost žáků na prezenční výuce. Pokud se dítě testování nezúčastní, jeho absenci ve výuce bude škola evidovat jako omluvenou. Škola pro takového žáka nebude muset organizovat výuku na dálku, ale měla by mu podle ministerstva poskytnou přiměřenou podporu.
Řada rodičů se ptá, co když malé děti samoodběr nezvládnou a proč u testování nebude přítomný zdravotník. Další častý dotaz je, kdo nese odpovědnost, pokud se dítě při testování zraní.
"Máme proaktivní rodiče z řad zdravotníků, kteří se sami nabízeli, že u testování budou. Ale to nám z právního hlediska nebylo doporučeno. Zřejmě se čeká na objevení prvních sporů a pak se to bude nějakým způsobem řešit soudně," řekla pro ŽivotvČesku.cz ředitelka ZŠ Jiráskovy sady Příbram s tím, že většina rodičů s testováním souhlasí a děti do školy pošlou.
"Jsme v komunikaci s rodiči, třídní učitelky jim posílaly video od ministerstva školství a zjišťovaly zájem o docházku do školy, či zda má někdo obavy z testování. Zatím to jsou jednotky žáků, o kterých víme, že by vůbec nepřišli, ze 150 žáků, kteří přijdou příští týden, jsou to asi dva. I co se týče doprovodu asistence, tak jsou to jednotky rodičů. Nemyslím si, že by převládaly velké obavy, rodiče jsou zodpovědní. Spousta z nich koupila dětem testy dostupné v obchodech a zkoušeli to. Pro nás jsou informace od rodičů o přípravě důležité. Vše se ale ukáže až v pondělí," uvedla ředitelka příbramské základní školy.
Pedagogové také intenzivně řeší, jak budou postupovat, pokud dítěti vyjde pozitivní výsledek. Důležité je, aby dítě nebylo stigmatizováno a z výsledku se psychicky nezhroutilo. "Máme to ošetřené díky školnímu psychologovi. Samozřejmě je něco jiného, když se to dozvíte v plénu dětí. Myslím si, že víc vystresovaní jsou z této situace rodiče, že děti si to plně neuvědomují. Psychická nálada je obecně ustrašená, na druhou stranu jsou tu kladné a záporné póly. Musíme brát tu situaci takovou, jaká je," dodala pro ŽivotvČesku.cz Šárka Jendruščáková s tím, že škola počítá, že řada problémů se bude řešit za pochodu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.