Reklama:

Komáři nejsou jen obtížní, ale i nebezpeční. Entomolog popsal, co je přitahuje a jak se jim bránit

Komár
Komár
Foto: Pixabay.com
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 5. 2021

S oteplováním se začínají lidé v přírodě i ve svých obydlích setkávat s větším počtem hmyzu než v zimním období. Bezesné noci plné bzučení a nepříjemné štípance dokáží způsobit komáři, kteří jsou známí též jako přenašeči nejrůznější nemocí. Už dávno nejsou hrozbou jen v teplejších zahraničních zemích. "Vzhledem k tomu, že se dnes rychlým tempem mění klima, dostávají se sem populace komárů, kteří mohou nemoci přenášet," uvedl pro ŽivotvČesku.cz entomolog Ivan Gelbič a popsal, na čem závisí start komáří sezóny, co tento hmyz přitahuje a také jak zabezpečit obydlí proti jeho návštěvě.

Reklama:

Samičky většiny druhů komárů jsou schopny sání krve, kterou potřebují jako zdroj bílkovin pro vývoj vajíček. Obzvláště v létě jsou lidé tímto hmyzem hojně obtěžováni nejen v přírodě, ale i doma. Sezóna začíná každoročně v jiný čas, neb doba není hlavním faktorem.

"Sezóna začíná v závislosti na teplotě. Oni mají poměrně rychlý vývoj a záleží také na množství srážek. Lidé jsou zvyklí, že komáři jsou vázaní s vodou, ale u většiny druhů, zejména u kalamitních, kterých se při kalamitě vyrojí kvanta, samičky kladou vajíčka na vlhká místa. Tam čekají na vodu, která vzniká většinou při tání sněhu, nebo při záplavových deštích či při vylití potoka nebo řeky," řekl pro ŽivotvČesku.cz entomolog Ivan Gelbič.

Reklama:

Na ročním období u komárů žijících v lidských obydlích nezáleží. "Komár, který je vázaný na obydlí, se jmenuje Culex molestus a ten vás může obtěžovat i v zimě. Většinou třeba v panelácích, ve výtahových šachtách je voda a oni se v té vodě vyvíjejí i v zimě, protože tam jsou vhodné podmínky. Když se vám v noci dostane do pokoje, zabzučí si a bodne," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník na komáry.

Na některé lidi jdou komáři míň, na jiné víc. Existují faktory, které určují jakousi přitažlivost. "Je to třeba typ metabolismu, který lidi mají. Zejména u žen atraktivita pro komáry závisí na jejich cyklech, protože v období vyvrcholení cyklu má žena zvýšený metabolismus, víc se potí a vylučuje víc oxidu uhličitého, což je pro komáry atraktant," popsal Ivan Gelbič pro ŽivotvČesku.cz, proč komáry někteří lidé přitahují víc než jiní.

Komáři jsou známými přenašeči nemocí. Dříve hlavně v teplejších státech tropického a subtropického pásma, dnes ovšem i u nás. "Vzhledem k tomu, že se dnes rychlým tempem mění klima, dostávají se sem populace komárů, kteří mohou nemoci přenášet. Na Jižní Moravě jsme chytili komára tygrovaného, který přenáší západonilskou horečku a horečku dengue. Sám jsem tuto chorobu prodělal, nedostal jsem ji tady, ale na Kubě, a nikomu bych to nepřál. Když ta choroba odeznívá, tak vás začnou tak svědět chodidla a dlaně, že byste je drhli i drátěným kartáčem. Také to zanechává následky, já mám bohužel nabouraný metabolismus," zavzpomínal Ivan Gelbič pro ŽivotvČesku.cz na vlastní nepříjemnou zkušenost.

"Přenašeči nejsou jen v cizích zemích, na jižní Moravě byla detekována západonilská horečka a v minulých letech už bylo několik případů potvrzených jako smrtelných. Riziko není tak velké jako v tropech nebo subtropech, ale možnost tady je. Virus West Nile se k nám dostane, když se sem vrací tažní ptáci, protože ti jsou tím infikovaní. Protože zde máme komáry, kteří mohou virus přenášet, daří se jim to," uvedl uznávaný entomolog pro ŽivotvČesku.cz.

Komáři mohou u člověka způsobit i lymskou boreliózu. "Bylo už několikrát potvrzeno, že komáři, zejména v přírodě, mohou přenášet i borelii. Není to tak, že by ji měli v těle, většinou se jedná o pasivní přenos, tedy že si cucnou krve na organismu, který je borelií nakažen, bakterie zůstane na jejich sosáku a když jdou na další organismus, tak ho tím infikují. Svědí to, lidi to škrábou a tím si bakterii zanesou dovnitř," vysvětlil přenos této bakterie Ivan Gelbič pro ŽivotvČesku.cz.

Kdo chce zabránit průniku komárů do svého obydlí a zároveň chce větrat, má jedinou možnost. "Je dobré si pořídit síť do oken, ale je potřeba zvolit takovou síťovinu, která zabrání průchodu dalšího hematofágu. Máme tady skupinu, která se označuje jako pakomárci, což jsou malé mušky, které zejména na večer při rojení jdou do očí a dost píchají, hodně to pálí. Ty se běžnými síťovinami v oknech dovnitř dostanou, jsou tak malé, že prolezou," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný entomolog Ivan Gelbič.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: