Reklama:

Omezená otevírací doba do 23 hodin? Je to likvidační, zlobí se hospody a vládní opozice

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2020

Vládní opatření v rámci otevírací doby restaurací a barů je podle poslance za ODS Marka Bendy na hraně Ústavy. Současně se domnívá, že mají podniky málo klientů a časové omezení otevírací doby může představovat pro některé krach. Poslanec dokonce zvažoval, že se s věcí obrátí na právníky a soud.

Reklama:

V poslední etapě rozvolnění, která proběhla 25. května, restaurace, hospody a další pohostinská zařízení mohou obsloužit zákazníky nejen venku, ale i uvnitř - pokud jsou dodržena hygienická pravidla a rozestupy.

Řada provozovatelů nevidí největší problém v nošení roušek nebo rozestupech, i když se tím snižuje kapacita v podniku, ale v omezené otevírací době. Aktuální nařízení je, že podnik musí uzavřít své prostory ve 23 hodin, následně může fungovat venkovní okénko.

"Jsme klubové zařízení a návyk české klientely je takový, že chodí až kolem 11. hodiny večer. To znamená, že když se tu rozjíždí party, my musíme zavírat a opravdu nejsme schopní vydělat za těch pár hodin na veškeré náklady, které máme," popsala pro portál TN.cz provozní restaurace a nočního baru Jitka Svobodová.

V 11 hodin koronavirus nevstává

"Všichni víme, že koronavirus nevstává v 11 hodin. Já zoufale brojím proti tomu, aby ministerstvo mělo pravomoc zavírat cokoliv," uvedl pro web Benda. Podle něj je nařízení protiústavní.

Benda podotkl, že přemýšlel o tom, že věc bude řešit u soudu. K němu se přidali i další poslanci. "Já si myslím, že v tomto případě bychom se připojili. Mně to už v této fázi s těmi počty nakažených nedává logiku, proč mít takové restriktivní opatření," zamyslel se předseda lidovců Marian Jurečka.

"Mně přijde skutečně jako diskriminační, pokud ministerstvo zdravotnictví nemá data, která by odůvodňovala tímto způsobem omezovat otevírací dobu," míní pirátský poslanec Petr Třešňák, který se shoduje s dalšími politiky, které portál TN.cz oslovil.

Může to být likvidační

"Rozumím tomu, že pro řadu těch podniků toto může být likvidační. Na druhé straně my nejsme úplně za vodou," poznamenal poslanec Vlastimil Válek (TOP 09).

"Když jsou někde pevně otevírací hodiny, tak to vede akorát k tomu, že za poslední půl hodinu si všichni nakoupí čtyři piva a všichni je honem vypijí a v 11 lezou. Prostě je to nešťastné opatření," dodal Benda.

Podle ředitele pro marketing a inovace společnosti Edenred Jakub Ryba aktuálně podniky vykazují pouze 48 procent toho, co platilo v běžném provozu.

"Jedná se v tomto případě o významné preventivní opatření. V klubech dochází v nočních hodinách k blízkému kontaktu osob a je zde vysoké epidemiologické riziko," uvádí ministerstvo zdravotnictví. Do kdy budou opatření platit, zatím jasné není.

Vojtěch pro ŽvČ: Zdraví na prvním místě

Podle Adama Vojtěcha, který se vyjádřil pro Život v Česku, hodně záleží na vývoji epidemiologické situace. "Došlo k velké řadě rozvolnění a teď bude věc analyzovat. Uvidíme, co ukážou čísla. Prioritou ale stále je, že lidské zdraví je na prvním místě," řekl pro ŽvČ Vojtěch.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: