Policie nebude plošně kontrolovat testy na zahrádce. Pravidla se dál mění, zodpovědnost dostane asi host
Už 17. května by se měly otevřít zahrádky restaurací pro tři kategorie lidí. Na zahrádku se dostanou očkovaní, ti co nemoc covid-19 již prodělali a pak ti, kteří se prokážou negativním testem. Zbývá dořešit, kdo bude kontrolovat, zda je host otestován. Majitelům hospod a restaurací se do toho nechce. Policie také zatím neobdržela jednotné pokyny, jak přesně při kontrolách postupovat. Ve hře je varianta, že veškerá zodpovědnost se přenese na zákazníky. "Policisté v rámci běžného výkonu služby však budou z vlastní iniciativy provádět kontrolní činnost pouze v případech flagrantního porušení stanovených mimořádných opatření nebo na základě obdržených podnětů, nikoliv plošně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Pokud se epidemická situace během víkendu razantně nezhorší, tak se v pondělí 17. května vrátí život na zahrádky u restaurací. Na jídlo a nápoje si budou moci zajít lidé, kteří jsou očkovaní, prodělali nemoc covid-19 a mají v těle protilátky, nebo se prokážou negativním testem. Poslední bod budí diskuze a stále není dořešen. Pořád nepřišlo jasné doporučení, jak by kontrola testů měla v reálném prostředí probíhat.
Majitelé restaurací a hospodští se brání, že nemohou kontrolovat zdravotní stav svých hostů, protože k tomu nemají oporu v zákoně.
"V mimořádném opatření stojí, že máme povinnost kontrolovat. Zadali jsme si přes naše právníky zjistit právní rámec toho, zda naše kontrola má oporu v dané legislativě. Číšník nyní může kontrolovat věk hosta při podávání alkoholických nápojů. Nepřišlo nám, že můžeme kontrolovat testy. Myslím si, že v praxi to jednoduché nebude," uvedl ve středu pro ŽivotvČesku.cz restauratér a expert Asociace malých a středních podniků Luboš Kastner.
Z úst ministra zdravotnictví Petra Arenbergera přišlo doporučení, ať číšník či servírka neobsluhují hosta, který odmítl předložit k nahlédnutí negativní test. "Testy by měl kontrolovat hostinský, protože řídí celou restauraci. Hostinský nemůže dělat sankce a hosta vyhodit, ale může na něj působit tak, že ho třeba neobslouží," prohlásil ministr zdravotnictví. To ale z epidemického hlediska mnoho neřeší, protože by mohla nastat situace, že na zahrádce sedí bez jídla a pití člověk, o jehož testu nikdo nic neví.
Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků proto přišel s návrhem, že by se zodpovědnost přesunula od personálu směrem k hostům. Veškerá pravidla na zahrádce by řešila vývěsní tabule. Luboš Kastner návrh konzultoval s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou. "Znovu jsme to probírali ve čtvrtek ráno. Není to odsouhlasené, to bude tehdy, až to schválí vláda, ale je to předjednáno. Jde o to, že restaurace by měly povinnost viditelně vyvěsit informaci, že obslouženi budou výhradně zákazníci, kteří splňují podmínky dané ministerstvem. V případě kontroly by pak zodpovědnost nesli zákazníci, nikoliv provozovatelé," popsal návrh pro ŽivotvČesku.cz Luboš Kastner. Ministerstvo zdravotnictví zatím trvalo na verzi, že za hosty a jejich zdravotní stav odpovídá majitel hospody či restaurace. "Kontrola je na zodpovědnosti provozovatele," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová. To ale podle majitelů restaurací a hospod není možné kontrolovat a po hostech vyžadovat.
Redakce ŽivotvČesku.cz kontaktovala mluvčí policejního prezidia a mluvčí územních odborů, jak budou policejní hlídky postupovat v praxi. Policisté ve čtvrtek sdělili, že na přesné znění opatření čekají. "Pokyny ještě nemáme, čekáme, že to vláda a následně policejní prezidium ještě upřesní," uvedla pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Barbora Schneeweissová, která věří, že do pondělí 17. května se ještě ministerstvo vyjádří, kdo nese odpovědnost za to, že na zahrádce jsou pouze lidé, kteří splňují pravidla.
Ve čtvrtek před obědem poslalo vyjádření policejní prezidium. "Policie ČR bude i nadále pokračovat v kontrolách dodržování všech platných mimořádných opatření. V případě zahrádek u restauračních zařízení platí, že primární odpovědnost za dodržování stanovených podmínek je vždy na provozovatelích podniků případně jimi určených odpovědných osobách. Správními orgány, tj. institucemi provádějícími (mimo jiné) kontrolní a správní činnost, jsou krajské hygienické stanice, které si mohou na základě vzájemné spolupráce vyžádat součinnost od Policie ČR a tato součinnost jim bude samozřejmě pro potřeby kontroly restauračních zařízení poskytnuta. Policisté v rámci běžného výkonu služby však budou z vlastní iniciativy provádět kontrolní činnost pouze v případech flagrantního porušení stanovených mimořádných opatření nebo na základě obdržených podnětů, nikoliv plošně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.