Aktivita klíšťat je na vrcholu. Nechoďte do lesů ani parků a prohlížejte se, varuje odbornice
Český hydrometeorologický ústav vydal předpověď aktivity klíšťat, ve které hodnotí riziko napadení klíštětem pětistupňovým žebříčkem. Celá mapa České republiky zčervenala a riziko je mimořádné, přičemž aktivita klíšťat je na středně velkém riziku. Přestože slunečné počasí může lákat k procházkám v přírodě, v tomto období je lepší se jí vyhýbat. "Nedoporučuji chodit do lesů," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a popsala, odkud si ještě klíště můžete odnést a co dělat, pokud do přírody půjdete.
Počasí posledních dnů, kdy se střídá déšť se slunečnými dny a míra vlhkosti není malá, svědčí klíšťatům. Tito tvorové jsou přenašeči infekčních chorob, nejčastěji lymské boreliózy či klíšťové encefalitidy. Tyto nemoci mohou vést i k trvalému poškození zdraví, případně k úmrtí pacienta. Během léta se obvykle přesunují z jednoho vývojového stádia do druhého a proto není jejich vysoká aktivita v tomto období zvykem.
"Aktivita klíšťat je po celém území České republiky vysoká, s tím souvisí i vysoké riziko, že vás klíště napadne," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Podle Českého hydrometeorologického ústavu je riziko napadení klíštětem v tomto období mimořádné.
V následujících dnech je vhodné se přírodě vyhýbat. "Nedoporučuji chodit do lesů. S ohledem na vysokou aktivitu klíšťat není bezpečno ani v městských parcích, kde se také vyskytují. Pokud opravdu chcete do přírody, nezapomeňte použít repelent a po návratu domu vykonejte důkladnou prohlídku celého těla," vysvětlila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.
Některá místa jsou více riziková než jiná. "Nejčastěji se vyskytují ve smíšených lesích, ale i kolem břehů řek nebo rybníků. Jsou to místa, která mají nejradši," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz nejčastější místa výskytu klíšťat odborník z Parazitologického ústavu Jan Erhart.
Pokud při prohlídce těla zpozorujete, že je na vás klíště přisáté, je důležité ho co nejdříve a opatrně vyndat. "Klíště by se mělo co nejdříve vyndat, protože se tím snižuje přenos patogenu. To se týká především lymské boreliózy, protože u klíšťové encefalitidy k tomu dochází velmi rychle a nedá se to příliš ovlivnit," dodal Jan Erhart pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.