Nová varianta lambda vzbuzuje obavy. Molekulární genetik Jan Pačes upřesnil, jak na ni účinkují vakcíny
Epidemická situace vypadá po několika týdnech, kdy byla epidemie koronaviru na ústupu, opět hůř. Podle odborníků jsou jedním z hlavních důvodů varianty, které byly zavlečeny na území republiky ze zahraničí. Kromě obávané delty, tzv. indické, vzbuzuje obavy také varianta lambda. "Jsou dvě studie ohledně účinnosti vakcín. Pfizer a Moderna, tedy mRNA vakcíny, fungují velmi dobře. Hůře proti lambdě funguje čínská vakcína Sinopharm," řekl molekulární genetik Jan Pačes pro ŽivotvČesku.cz.
S jistotou se ví, že varianty koronaviru jsou potenciálním rizikem především kvůli vysoké infekčnosti a rychlejšímu šíření v populaci. U delty je to dokonce o 40 až 60 procent oproti původnímu viru. První výskyt další varianty zvané lambda zaznamenal Státní zdravotní ústav ve Středočeském kraji, ale nakonec se nejednalo o případ z Česka.
"Varianta lambda, tzv. andská, pochází z Peru. Zatím o ní víme velmi málo. Ten jeden případ, který byl zachycen v Česku, byl záchyt z Německa. Několik málo případů už se objevilo v Británii a tato varianta je nejvíce zastoupená právě v Peru, kde jsou na tom, co se týká úmrtnosti, nejhůře na světě. Předehnali i nás a my jsme jako Česká republika v této tabulce dlouho vedli. V Peru se zdravotní systém úplně zhroutil, nikdy však nebyl příliš robustní," řekl Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky pro ŽivotvČesku.cz s tím, že stát Jižní Ameriky je na tom i s monitoringem o něco hůře, než jak to funguje v Evropě.
"Ohledně lambdy – zatím jí nikde jinde, kde máme záznamy velmi podrobné a pečlivě sekvenujeme – v Británii nebo ve Spojených státech, není tolik. Jsou dvě studie, jak na to budou reagovat protilátky – jsou zcela nové, nerecenzované, ale podle mého názoru jsou docela dobře udělané. Pfizer a Moderna, tedy mRNA vakcíny, fungují proti lambdě velmi dobře a hůře účinkuje čínská vakcína Sinopharm. To je normálně inaktivovaný virus, jedná se o klasickou vakcínu, jaké se používaly dříve. Má pokles účinnosti proti této variantě z Peru," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz molekulární genetik, který se zaměřuje zejména na lidské endogenní retrovirové elementy a přednáší také ve studijním programu bioinformatiky.
V Česku je aktuálně 8 966 562 vykázaných očkování, k nimž přibylo dalších 25 715 očkovancých osob za neděli 11. července. Smutné číslo 30 331 poukazuje na počet těch, kteří v souvislosti s koronavirem zemřeli. Celkem 25 pacientů s covidem leží v nemocnici a nově potvrzených případů nakažených, které laboratoře odhalily během neděle, je 147.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.