Epidemie může ohrozit letní prázdniny. Imunolog vysvětlil, která opatření mohou zabránit další vlně

Pixabay
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 2. 6. 2021

V Česku dochází k rozvolňování, na které lidé čekali dlouhé měsíce. Ačkoli epidemická situace vypadá poměrně příznivě a počty nakažených a hospitalizovaných se drží v nízkých počtech, stále není nad epidemií vyhráno. Pomalu se blíží letní prázdniny, které jsou pro mnohé vidinou odpočinku, kulturního vyžití a pobytu ve společnosti, ale i nadále existuje nebezpečí vzniku nové vlny a znovuzavedení omezujících opatření. Uznávaný profesor imunologie Václav Hořejší (71) je toho názoru, že pomyslné misky vah jsou v tomto ohledu vyrovnané. "Osobně to vidím padesát na padesát. Nemusí se stát nic hrozného, protože velká část rizikových skupin je již ochráněná očkováním nebo proděláním nemoci. Pořád zde ale zůstává velká skupina – několik milionů lidí, kteří nejsou ani očkováni, ani koronavirus neprodělali," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda pokračuje v rozvolňování opatření, která platila více než rok. Epidemie sice poukazuje na příznivý vývoj, ale příliš zbrklé kroky mohou podle odborníků způsobit propuknutí nové vlny.

"Myslím si, že je zásadně důležité počkat alespoň dva týdny, jak se situace bude vyvíjet. Vše se najednou otevřelo, jsem zvědavý, jak se to projeví na průběhu zásadních křivek – celkového počtu onemocnění, případně hospitalizací těžkých případů a podobně. Osobně to vidím padesát na padesát. Nemusí se stát nic hrozného, protože velká část rizikových skupin je již ochráněná očkováním nebo proděláním nemoci. Pořád zde ale zůstává velká skupina – několik milionů lidí, kteří nejsou ani očkováni, ani koronavirus neprodělali. Jsou tedy susceptibilní k té nemoci. Přesto, že se sice jedná asi o 90 % těch, kteří nepatří do rizikových skupin, tak v případě rozšíření například indické varianty, která je mnohem nakažlivější a rychleji se šíří, by i při tomto počtu potenciálních pacientů mohla vzniknout další vlna," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že by sice nebyla provázena tak vysokým počtem hospitalizací – což by zahltilo nemocnice, které se zabývají odloženými případy a vším, co se trochu zanedbalo, ale stále by znamenala riziko.

"Pevně věřím, že kdyby se ukázala za týden až dva změna křivky směrem nahoru a začalo by se to rozbíhat nějak exponenciálně, bude se muset znovu »dupnout na brzdu«. Zavést zase omezující opatření. Zatím musíme počkat, jak to bude vypadat," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz renomovaný profesor imunologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, který v letech 2005 až 2017 působil jako ředitel Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) Akademie věd České republiky.

Podle jeho slov musí zůstat v platnosti některá důležitá opatření. "Rozhodně se musí dodržovat nošení roušek a respirátorů v uzavřených prostorech. Dále by se měla dodržovat omezení u nějakých velkých shromáždění. Nejsem si jistý, co se nyní podle pandemického zákona může, nebo nemůže – panuje v tom trochu zmatek. Právníci zpochybnili skoro všechno. Největším rizikem šíření viru zůstává pobývání velkého počtu lidí v uzavřených prostorech po delší dobu. Všechny aktivity venku, kde lidé nejsou dlouho blízko sebe, považuji za opravdu málo rizikové," doplnil Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

V současné době data ministerstva zdravotnictví uvádí 5 314 572 vykázaných očkování, k nimž přibylo za poslední květnový den 89 713 osob, které dostaly dávku vakcíny proti covidu-19. Aktuální počet hospitalizovaných se drží na čísle 468.

Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu