Bez vakcíny to nepůjde. S ní se vrátí život do normálu během března až dubna, odhaduje Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 11. 2020

Nikdo stále přesně nedokáže určit, kdy se život v Česku vrátí do původních hodnot. Záleží zejména na vakcíně, která by dokázala zastavit šíření epidemie nového koronaviru. Stále platí řada opatření, která se dotýkají ekonomiky. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly (56) by se vše mohlo změnit s příchodem jara v nadcházejícím roce, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

"Ukazuje se, že bez vakcinace to jednoduše nepůjde. Problém je, že klinický vývoj je pomalejší než se na počátku zdálo. Prodleva může být v řádu měsíců a už se hovoří o tom, že první dodávky vakcín dojdou v březnu až dubnu," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník Roman Prymula.

Epidemiolog zároveň poukázal, že cesta může být v nové vakcíně firmy Pfizer, která ve spolupráci s německou BioNTech jako první doložily úspěšná data z rozsáhlé klinické studie vakcíny proti koronaviru. A jejich vakcína je nadějí k zastavení šíření zákeřného onemocnění. Aktuálně současný ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že Česko má zájem o dva miliony dávek vakcíny proti nemoci covid-19.

"Poslední výsledky klinických zkoušek vakcíny Pfizer - BioNTech ukazují velmi slibnou účinnost testovaní vakcíny při minimálních vedlejších účincích. Je však třeba vyčkat na závěrečné výsledky testování a následnou registraci," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Prymula s tím, že další možností může být jiný druh vakcíny.

"Paradoxně by mohly být dříve jednodušší vakcíny inaktivované, kde se neočekávají významnější nežádoucí reakce, nevýhodou může být naopak nižší schopnost navodit déledobější imunitu," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.