Adam Vojtěch popsal, jak by řešil epidemii. Došlo k rozvolnění velkého počtu segmentů, to je riziko, říká

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 12. 2020

Rizikové skóre systému PES k sobotě stouplo o dva body na 59 a zůstává těsně ve třetím stupni. Zvedl se zároveň počet nakažených oproti stejnému dni v minulému týdnu na 4745 19, tedy téměř o 300. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34), zda rozvolnit prakticky většinu maloobchodu a služeb je krok správným směrem. "Rozvolnění velkého počtu segmentů je riziko," upřesnil muž, který zavedl systém rozvolňování v určité - jiné posloupnosti.

Systém PES se držel na hranici 57 bodů celých dvanáct dnů. Od čtvrtka došlo podle pravidel třetího stupně k rozvolnění s omezenou kapacitou obchodů, restaurací či provozoven služeb a uvolnili se další restrikce. Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek označil situaci za »křehkou«. Podle zkušenějšího muže v roli šéfa rezortu Adama Vojtěcha došlo k poměrně masivnímu rozvolnění.

"Předpokládám, že kolegové vychází z nastaveného systému a hodnocení kritérií a rizik, takže současné rozvolnění z toho vychází. Pokud bych k tomu přistupoval já, tak bych šel podobnou cestou, jakou jsme šli s docentem Maďarem a dalšími kolegy, kdy jsme rozvolňovali v určitých vlnách v rámci určitých segmentů a neměli takto plošný zásah, protože to, co považuji za velké riziko, je, že se rozvolňuje velký počet segmentů a různých rizikových prostředí," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, který si uvědomuje riziko, že rozvolnění více segmentů může posílit epidemii.

"Pokud by se mělo rozvolňoval, myslím si, že by bylo dobře, kdyby se to rozdělilo do nějakých vln, kde bude interval deset až čtrnáct dnů, aby bylo jasné, kde případně budou způsobeny nějaké nárůsty. Pokud se totiž rozvolnily všechny služby, bazény, obchody a další a bude nějaký nárůst počtu pozitivních případů, tak bude velmi těžké přesně identifikovat, čím byl nárůst způsoben," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, který ve své funkci působil tři roky.

"Pokud by došlo k tomu, že se rozvolní restaurace, později obchody, tak toto bylo lépe analyzovatelné tak, aby se vědělo, čím a kde byl nějaký nárůst způsoben. Tohle je tedy jedna z věcí, ke které jsme přistupovali jiným způsobem při jarním rozvolňovaní, kdy to bylo více rozděleno podle jednotlivých segmentů a byl tam nějaký časový rozestup," nastínil pro ŽIvotvČesku.cz Adam Vojtěch jednu z možných variant, jak by současnou poměrně nestabilní situaci v souvislosti s šířením viru SARS-CoV-2 řešil.

Od březnového vypuknutí epidemie na území Česka odhalily laboratoře přes 542.400 případů onemocnění covid-19. Z nákazy se už vyléčilo téměř 474.000 lidí. Aktuálně v zemi je 59.674 nakažených, většina z nich má mírný průběh.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.