Reklama:

Adam Vojtěch pro ŽvČ: Roušky v MHD? Skončí v červenci, řekl exkluzivně ministr

Ministr promluvil o tom, kdy lidé sundají roušky.
Ministr promluvil o tom, kdy lidé sundají roušky.
Foto: Archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 5. 2020

Česko má za sebou poslední etapu rozvolnění opatření v souvislosti s koronavirovou epidemií. Poslední proběhla v pondělí 25. května. Ovšem stále podle zákona o ochraně veřejného zdraví platí omezení v podobě nošení ochrany nosu a úst, a to v MHD či kancelářích, kde nemůže být dodržen rozestup dva metry a další. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch exkluzivně pro Život v Česku odhalil, kdy lidé budou smět třeba do hromadné dopravy už bez roušek.

Reklama:

V pondělí 25. května skončila v Česku povinnost zakrývat si venku dýchací cesty rouškou, respirátorem či šátkem. Neznamená to však, že se lidé roušek zbavili nadobro. Zatím je musí stále používat v MHD, na úřadech či v obchodech. Ale tomu bude brzy konec, pokud bude v Česku stále příznivá epidemiologická situace.

"My jsme řekli, a to platí, že si chceme po poslední vlně rozvolnění dát nějaký čas na vyhodnocení dopadů. Poté uvidíme, jestli rozvolníme další opatření, pokud jde o roušky. Pokud jde o místa jako je MHD, obchody a podobně, tak si myslím, že v průběhu června ještě bude opatření trvat. Z mého pohledu jsme doposud rozvolnění poměrně hodně a moc míst, kde se vyžadují, není. Ale chápu lidi, na druhou stranu v prostorách, kde rozestup nemůže být dodržen, jde o riziko," řekl pro Život v Česku ministr zdravotnictví.

Červen na vyhodnocení, července bez roušek

Vláda zatím neuvedla, kdy budou moci lidé roušky sundat úplně a všude. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro Život v Česku ale exkluzivně uvedl, že červenec bude pro mnoho lidí "vysvobozením".

"Myslím si, že šance je. Červen si chceme dát na vyhodnocení a pokud vše bude splňovat podmínku příznivé epidemiologické situace a nepůjde o nějaké výrazné výkyvy, nevidím důvod, proč se v červenci nemohly sundat i v prostorách, kde v tuto chvíli platí omezení. Ale opravdu musí být vše v souladu s tím, že bude příznivý stav," dodal Adam Vojtěch, který zároveň přes ŽvČ požádal lidi, aby v případě, že budou mít příznaky, situaci nepodcenili.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: