Řeknu vám, kdy se rozvolní úplně všechno včetně roušek, odhalil pro ŽvČ Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2020

Vládní kabinet v posledních týdnech v několika etapách rozvolnil opatření spojená s koronavirovou epidemií. Poslední z nich proběhla v pondělí 25. května. Některá ale stále platí. Třeba roušky v zaměstnání, pokud není dodržen rozstup dvou metrů, či zavírací doba restaurací a barů a další. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro Život v Česku odhalil, kdy by i poslední restrikce mohly skončit.

Česko se vrací pomalým krůčkem do normálního života. Stále ale platí určitá omezení, a to ať jde o nošení roušek v MHD či vnitřních prostorách, kde není dodržen rozestup dva metry. Ale třeba i hromadné akce nad 300 lidí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, kdy dojde k dalšímu plošnému rozvolňování.

"Z hlediska celorepublikové situace je vše příznivé. Máme jednotky nákazy v krajích, ale plníme plán, který jsme představili před několika týdny. Teď máme za sebou poslední vlnu rozvolnění, a to k 25. květnu, a chceme si dát nyní dát opět 14 dní na vyhodnocení situace, jestli to nebude mít vliv na nárůst počtu pozitivních pacientů. Pokud se tak nestane, tak můžeme dále rozvolňovat. Na druhou stranu není už moc restrikcí, které bychom měli rozvolnit," nastínil plán vlády v rámci rozvolňování restrikcí Vojtěch.

Akce ano, ale pokud vše bude příznivé

"Co chceme zatím držet, jsou hromadné akce, kde potenciál šířit nákazu je. Platí ale, co jsme řekli, že teď jsou akce do 300 lidí povoleny kromě Karviné, kde je situace nepříznivá, pokud to dobře půjde tak od 8. června bychom zvedli hranici na 500 osob na jedno místě a od 22. června na tisíc," vysvětlil ministr zdravotnictví, který dále řekl, jak to bude s rouškami. Právě ochrana úst a nosu je stále nejvíce diskutované téma a zároveň klíčová věc v rámci boje s novým koronavirem, který způsobuje onemocnění COVID-19.

"A pokud jde o roušky, tam jsme deklarovali, že bychom si chtěli dát ještě měsíc na vyhodnocení situace a potom bychom udělali i tady nějaké změny," dodal Vojtěch pro ŽvČ, jak to do budoucna bude.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.