Adam Vojtěch vs. Vlastimil Válek: Právník Ondřej Dostál zhodnotil schopnosti posledních dvou ministrů zdravotnictví
Špičkový právník Ondřej Dostál je expertem v oblasti zdravotnictví a nebojí se mluvit otevřeně o věcech, o kterých jiní raději jen šeptají. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor, kdy první část redakce uveřejnila v úterý a v druhé části právnické eso odpovídá třeba na to, pro koho má skutečně očkování význam a jak velký smysl má zavedení povinného testování pro zaměstnance v lednu. Jako třešničku na dortu si pak vychutnal, když v rámci dotazu mohl hodnotit exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (35) a jeho nástupce Vlastimila Válka (61).
Pane doktore, v úterý a tedy první část rozhovoru (naleznete ZDE) jsme ukončili v rámci přístupnosti dat ÚZIS, kdy od 23. října je požadujete a do konce prosince jste je neobdržel. Co za tím podle vás stojí?
Zjevně se bojí, že kdyby šla data ven, ukáže to v plné nahotě nesmyslnost vládních opatření, včetně kampaně Tečka.
To zní zajímavě, mohl byste to více rozvést?
No, on to možná nechtěně »propálil« poslanec ODS Svoboda, který minulý týden na Primě doslova řekl, že se od počátku vědělo, že vytvořit kolektivní imunitu je u tohoto viru prakticky nemožné; že účinek vakcinace bude klesat; a že očkovaní mohou nemoc roznášet – jenom to vláda nepouštěla ven.
Počkejte, to jako opravdu?
Ano a je to naprosto skandální, ze dvou důvodů. Jednak lidé dostali v kampani Tečka vědomě mylnou informaci o tom, že očkováním chrání své okolí, že jsou »bezinfekční na dobu neurčitou«, ačkoliv to nebyla pravda a mohlo to vést k zbytečným nákazám. Jednak to znamená, že vládní i mediální tlak na očkování milionů dětí, mladých a zdravých prodělavších, kteří sami vážnými průběhy ohroženi nejsou a jediný přínos z očkování těchto skupin by byla ona kolektivní imunita, nebyl založen na vědě, proto ani právně nemůže obstát. Každopádně, pokud chce nová vláda po tomto zachovat aspoň elementární důvěru lidí, musí data plně a okamžitě pustit.
Tak to bude velké překvapení, když se tak stane... Když ale odbočím od dat, jestli jsem správně pochopil, nová vláda sází na to, že bude hodně a hodně testovat - na svém středečním zasedání rozhodla o povinném testování pro zaměstnance od 17. ledna - neměla by podle vás spíše hodně a hodně očkovat?
(Zamyslí se) Víte, testování je skutečně extrémně nákladné, za celou epidemii už jsme ve vysokých desetimiliardách. Možná se teď chcete zeptat, co tím získáváme?
Čtete mi myšlenky...
(Usměje se) A odpověď je, že při nízkých počtech nakažených lze vytrasovat kontakty, uvalit karantény a izolace, a tím šíření viru zabránit. Jenže nyní se skrz testy, denně za desetimiliony, dozvíme jen to, co si můžeme říct i zadarmo – že spousta lidí má covid-19, přičemž při těchto číslech už nelze vytrasovat, kde se nakazili, ani skrz karanténní systém šíření účinně bránit.
To je pravda.
A všimněte si, že Jihoafrická republika nově od trasování upustila, a to i z důvodu, že počet lidí, kteří si vytvořili imunitu, ať už díky nákaze nebo prostřednictvím očkování, je vysoký. Myslím, že vzhledem k průběhu minulých vln na tom budeme v ČR podobně. To je mimochodem i důvod, proč jsem si sám nechal protilátky i buněčnou imunitu opakovaně měřit, abych věděl, jak na tom jsem a mohl odhadnout, jak se připravit s celou svojí domácností na rizika z dosavadních i budoucích variant.
Váš přístup je zodpovědný a racionální. Teď mě napadá, pro koho očkování tedy dává skutečný smysl?
Očkovat má smysl ty, pro které představuje covid-19 hrozbu vážnějšího průběhu. Jak jsme viděli z dosud dostupných dat a koneckonců slyšeli od pana docenta Svobody, kolektivní imunitu stěží dosáhneme – ne kvůli neochotě nějakých antivaxerů, ale kvůli vlastnostem tohoto viru a těchto očkovacích látek. Očkování proti covid-19 vypadá dle dostupných dat spíše jako individuální ochrana, kterou nelze nutit zdravé populaci skrz povinnost; dává však perfektní smysl nabídnout ji na bázi dobrovolnosti každému, kdo je ohrožen kvůli věku, komorbiditám či obezitě, nebo kdo se domnívá, že by ohrožen být mohl. Od toho jsou zejména praktičtí lékaři, které by vláda mohla snadno dočasně osvobodit od zbytné administrativy a nechat je soustředit se právě na tyto své pacienty.
Rozumím. Dnes už poslední dotaz na vás, který vás ale bude bavit. Když byste poměřil bývalého šéfa rezortu Adama Vojtěcha a nového Vlastimila Válka, jak by u vás dopadli?
Adam Vojtěch byl v mých očích příjemný člověk, ale nedůrazný manažer, který nezvládl uřídit své podřízené a ministerstvo si nechal prorůst zájmovými skupinami. Proto za první roky „bohatství a míru“ zdravotnický systém nezreformoval a nepřipravil, v letech krize pak neuřídil. Kvůli špatné organizaci péče umírali zbytečně lidé, kvůli nesmyslným opatřením přijímaným z podnětu diletantů přišel stát o stamiliardy a občané o důvěru v právo, zato na vládních krocích vydělali hochštapleři kšeftující s čínskými rouškami, testy a dalšími »epidemickými komoditami«.
Profesor Válek zdědil úřad v rozkladu a rozpolcenou společnost. Je to nepochybně vzdělaný člověk a zkušený politik, ale zda je i krizový manažer, to se teprve ukáže.
První část rozhovoru: Právník Ondřej Dostál rozebral opatření, která platí od středy. Vyjmenoval, kdo se má koronaviru bát, prezident Zeman ano
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.