Reklama:

Právník Ondřej Dostál rozebral opatření, která platí od středy. Vyjmenoval, kdo se má koronaviru bát, prezident Zeman ano

Právník Ondřej Dostál
Právník Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 12. 2021

Lidé ho označují za »Anděla svobody a spravedlnosti ve zdravotnictví«, protože s chutí a neúnavně bojuje za pravdu a lepší život obyčejných lidí. Existují ale i tací, kteří jeho osobu přímo nenávidí, protože jeho silné argumenty nemají jak vyvrátit. Řeč je o právníkovi Ondřeji Dostálovi, který pro ŽivotvČesku.cz přiblížil, jak se dá na nová opatření - platná od středy - nahlížet. V první části dvoudílného rozhovoru rozebral dále nebezpečí zvané omikron a kdo se obecně a reálně má onemocnění covid-19 obávat.

Reklama:

Vidíme se po delší době, pane doktore, a samozřejmě i dnes se podíváme na novinky, které lidem připravila tentokrát už nová vláda. Co víme, tak nouzový stav skončil a také víme, že ministerstvo zdravotnictví od středy 29. prosince kvůli blížícím se silvestrovským oslavám zpřísní protiepidemická opatření pro restaurace a kulturní akce. Domníváte se, že lidé je budou respektovat?

Opatření v restauracích, platná pro přelom roku, vnímám jako politický tah nemající s epidemií příliš společného. Politický marketér Babiš odkázal Fialově vládě několik čertových vajíček: nouzový stav, neuznávání testů, zákaz vánočních trhů, zákaz pití alkoholu na veřejnosti, zavírací hodinu v deset.

Reklama:

Počkejte, tato opatření ale epidemii brzdí, ne?

Vidíte, působí to tak i na vás, ale ve skutečnosti je vše právně za hranou a epidemiologicky nanic. Ale na část veřejnosti to působilo, jak vláda i na odchodu bojuje a zachraňuje nás před vlnou viru. Ta mimochodem před Vánoci opadla sama od sebe, stejně u nás jako v Rakousku či na Slovensku s jejich lockdowny, což názorně ukázalo, že virus přichází a odchází bez ohledu na to, jak moc se zavíráme a šikanujeme.

Když nad tím přemýšlím, něco na tom bude. Ale nechám vás pokračovat, omlouvám se...

Nic se neděje, vraťme se tedy zpět k čertovu vajíčku. Nová vláda se musela rozhodnout, zda nouzový stav a ty další nesmysly ponechá a nechá nás platit jejich náklady, nebo zda je rozumně zruší, ale vyděsí tu část lidí, kterým Babiš nakukal, že jen tahle opatření je zachraňují před smrtí. Fialova vláda při svém nástupu správně řekla, že ochrana zdraví je především věcí odpovědnosti každého občana, nelze ji »zařídit« skrz vládní zákazy, tedy pokud nejsme komunistická Čína, a nouzový stav odpískala. Na to ale do médií vystartovali obvyklí panikáři, jak nás zrušení nouzového stavu zahubí a budou mrazáky v ulicích. Aby vláda neztratila tu část populace, která se vlivem této masáže opravdu bojí, uhnula do politického kompromisu.

Takže šlo o to, aby se expremiér Babiš ukázal před vystrašenými, že i se svým odcházením zachraňuje lidské životy a Fialova vláda k věci přistoupila s potřebnou racionalitou. Dobře, ale nový kabinet tedy nastavil některá opatření na základě kompromisu. Ale přijde mi, že dost nešikovného...

Ano a opatření typu čtyři nebo šest lidí u stolu v restauraci je z hlediska ochrany před šířením čehokoliv nanic, zvlášť když mezitím soud zrušil zákaz shromáždit se v klubu na parketu a tancovat. Představa čtyřčlenných skupin sedících v respirátorech u stolků a odpočítávajících vteřiny do konce nového roku je z jiné planety. Také si v praxi neumím představit vymahatelnost čehokoliv na domácích oslavách s přáteli, což je aspoň v mém okolí většinový způsob trávení Silvestra. Profesor Válek má pravdu, že je to na odpovědnosti každého. Kdo je rizikový, nebo má ohrožené lidi v domácnosti, neměl by nikam chodit, nic pořádat a ani ho k tomu nic nenutí, byť to není státem zakázáno.

Ministrovi ale nelze odpustit, že v rámci onoho politického kompromisu převzal Vojtěchovu šikanu v podobě tzv. systému »O-N«, tedy neuznávání protilátek, nemožnost prokázat se testem a faktický zákaz čehokoliv od lyžování na vlecích až po návštěvu holiče pro všechny, kdo se nenechali »dobrovolně« naočkovat. Dopadne to i na malé děti, které jejich řádně promoření a vysoce bezpeční rodiče nemůžou vzít na zasněžený svah, do bazénu, za sportem či za kulturou. To je porušení jasně daných předvolebních slibů a medicínsky nedůvodná diskriminace, je to vidět i na datech.

Je po volbách a po Vánocích. Přeci víte, že sliby se mají plnit jen o Vánocích, když to řeknu s nadsázkou. Zajímá mě ale nová varianta omikron. Vy na svém Twitteru zveřejňujete data, která poskytuje ministerstvo zdravotnictví. Co říkáte směrem k této variantě viru, která jedny děsí a druzí se jí smějí?

(Usmívá se...) Aktuální data naznačují, že listopadová vlna končí. Statisticky se takřka nedotkla lidí tzv. promořených, tedy těch, kteří již v minulosti covid-19 měli. Mezi nakaženými je reinfekcí procentuálně podstatně méně než očkovaných, co neprodělali, do nemocnic se dostávají zcela výjimečně. Nasazovat neočkovaným promořeným psí hlavu a posílat je na JIPy, jak činí různí chytráci na sociálních sítích, je nejen nezdvořilé, ale hlavně nevědecké. Ze zahraničních studií to víme už půl roku, česká data to krásně potvrzují. Toto není epidemie neočkovaných. Na JIP se bez ohledu na proočkovanost statisticky významně neocitají děti, mladí a zdraví, ani kdokoliv, kdo již má imunitu z prodělání nemoci. Data ukazují, že miliony lidí z těchto skupin by měl stát už konečně nechat na pokoji. Ty děti zejména.

Dobře, ale nedá mi se nezeptat, kdo se tedy má koronavirové infekce bát?

Správná otázka. Ohroženou skupinou jsou naopak ti, u kterých se potkaly faktory jako vyšší věk, špatný zdravotní stav a nezdravý životní styl, modelově si představme třeba pana prezidenta. U těch očkování pomáhá, ale efekt je dočasný, nutné je přeočkování třetí dávkou, byť ani ta nechrání stoprocentně. Varovnou, ale nikoliv nečekanou skutečností je to, že v covidáriích končí častěji lidé obézní, ve Fakultní nemocnici U Svaté Anny tvořili 85 procent pacientů na ventilátorech, bohužel také na JIPech častěji umírají. Varovné je to proto, že obezita během pandemie výrazně narostla, data naznačují, že jsme ztloustli průměrně o 3 až 5 kg, obdobné reportují lékaři i u dětí. Tady vidíme důsledek vládních omezení amatérského sportu, zavřených posiloven, bazénů, omezení tělocviku, zrušení sportovních kroužků. Příšerná zdravotní politika.

Nedá se nic jiného než souhlasit. Stávají se z nás lidé, kteří se po stoupnutí na váhu diví, proč jim po dvou letech života s virem displej zařízení ukazuje čísla spíše připomínající jejich výšku. Musím uznat, že z toho je člověku smutno. Ale pojďme k tomu omikronu.

(Zasměje se...) Pojďme, nová varianta je dalším důvodem, proč sledovat denní data a vědecké studie. K dnešnímu dni se tato varianta v nemocnicích nijak neprojevila, naopak. V obsazenosti lůžek došlo během vánočního týdne k masivnímu poklesu, z pěti tisíc hospitalizovaných bylo propuštěno 2200, uvolnily se též přes dvě stovky JIPových lůžek. Z nemocnic se na Vánoce pouštělo domů odjakživa, ale tato čísla skoro vzbuzují pochyby, zda byli všichni pacienti vykazovaní důvodně – ono je v tom taky dost peněz. Ale to je práce pro revizní lékaře pojišťoven. Ze zahraničí k omikronu zatím přišla jedna špatná a jedna dobrá zpráva.

A to mě zajímá. Tak pojďme začít tou špatnou, jestli si mohu vybrat.

(Pobaveně se umívá, pak zvážní) Dobrá. Ta špatná je, že omikron je ještě nakažlivější než varianta delta, že obchází imunitu z vakcinace i z prodělání choroby, částečně má chránit čerstvá třetí dávka, ale třeba Izraelci už zvažují čtvrtou.

Tam, jestli správně vím, se mělo s vakcinací čtvrté dávky začít v neděli, nakonec ji ale odložili kvůli tomu, že omikron nepředstavuje vysokou míru nebezpečí. A předpokládám, že to bude ta dobrá zpráva.

Přesně tak. Lidé, kteří se nakazí omikronem, mají o polovinu, možná až o 70 procent nižší pravděpodobnost, že skončí v nemocnici, než u stávajících variant. A zatím nebylo ani prokázáno, že by imunita z »obyčejné« dvoudávkové vakcinace či prodělání přestala chránit proti těžkým průběhům. Více nám napoví pravidelná denní data, podle kterých by se měli rozhodovat nejen politici, ale každý z nás v běžném životě. Je ostuda, že je ministerstvo zdravotnictví už dávno v plném rozsahu nezveřejňuje.

To jste mě teď překvapil. Jak to myslíte, že ministerstvo nezveřejňuje plný rozsah dat?

Ministerstvo, respektive ÚZIS, sedí na podrobných datech o reinfekcích, o účincích vakcín, vidí každý test, každou hospitalizaci, až na úroveň každého jednotlivce. Tato data ale poskytuje ven jen velmi neochotně.

Vím, že jste je už dříve požadoval a to nedopadlo?

Myslel jsem, že jsem vám to říkal...

Jak to dopadlo, to ne. Myslel jsem, že to je vyřízené a dopadlo to dobře. Vždyť máme konec prosince.

Tak to vše vysvětluje. Tedy 23. října jsem podal žádost o podrobné informace o imunitách z prodělání, to tedy víte, a novinkou pro vás asi bude, že ani s koncem prosince dosud nebyla vyřízena. Ministerstvo aspoň odpovědělo kladně na moji stížnost na průtahy, ale data dosud nemám. Jiní, včetně datových novinářů, nedostali ani to. Přitom od kolegů statistiků jsem se dozvěděl, že ÚZIS tato data má a dokonce je dává »spřáteleným« výzkumníkům.

Co na to říct?

Že to je hrozná ostuda.


Druhou část rozhovoru s právníkem Ondřejem Dostálem naleznete na portálu ŽivotvČesku.cz ve středu 29. 12. Špičkový expert na zdravotnictví v něm odpovídá na:

  • Co tajila vláda ohledně očkování
  • Kdo vydělává na testování
  • Pro koho má očkování smysl
  • Válek vs. Vojtěch
Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: