Aktivita klíšťat je na vrcholu. Houbaře i domácí mazlíčky ochrání výluh z běžné rostliny

Klíště - ilustrační foto
Klíště – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2021

Lidé, kteří rádi chodí na houby a nebo například venčí svého psa v parku, často řeší, jak předcházet setkání s klíšťaty. "Letos jim počasí opravdu svědčí. Jejich aktivita je nyní na vrcholu," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Kdo nechce sáhnout v obchodě po chemii, může si podle houbařů připravit výluh z vlaštovičníku. "Pozor ale na alkaloidy i kyseliny v rostlině. Vlaštovičník je opravdu silný," upozornila pro ŽivotvČesku.cz mykoložka Tereza Tejklová.

Vlaštovičník větší roste na rumištích, v zahradách i u cest a kdo si zapamatuje, kde ho našel na podzim, tak má velkou šanci, že rostlinu objeví i pod sněhem. Rostlina se používá ve farmakologii i lidovém léčitelství. Hlavním alkaloidem v rostlině je chelidonin, který působí tlumivě na centrální nervový systém. Prýštící oranžové mléko z listů a stonků se v léčitelství používá na likvidování bradavic.

Podle některých houbařů také vlaštovičník odpuzuje klíšťata. Vlaštovičník se může sklidit i s kořenem, naseká se na drobné kousky a vloží do sklenice s olejem - ideální je slunečnicový či olivový olej. Sklenici necháme dva až tři týdny na slunném místě a výluh pak scedíme.

"Když jdu do lesa, potřu ruce k loktům, krk, nohy ke kolenům i obuv. Psovi vetřu pár kapek na hlavu, břicho a boky. Mohu říct, klíště jsem neměl 18 let a u psa ojediněle," řekl pro Blesk mykolog Dalibor Marounek. Jeho kolegyně z oboru ale varuje, že nic se nemá přehánět. "Pozor ale na alkaloidy i kyseliny v rostlině. Vlaštovičník je opravdu silný," upozornila pro ŽivotvČesku.cz mykoložka Tereza Tejklová. "Vlaštovičník v oleji se skutečně používá jako prevence," potvrdila houbařka Zora Janíčková pro ŽivotvČesku.cz.

Mezi další přírodní preparáty, které by měly klíště odradit, patří koření hřebíček - tedy sušený květ hřebíčkovce kořenného. Houbaři doporučují hřebíček naložit do lihu či do francovky. Klíšťata také odpuzuje česnek a pivo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.