Aktivita klíšťat je na vrcholu. Houbaře i domácí mazlíčky ochrání výluh z běžné rostliny

Klíště - ilustrační foto
Klíště – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2021

Lidé, kteří rádi chodí na houby a nebo například venčí svého psa v parku, často řeší, jak předcházet setkání s klíšťaty. "Letos jim počasí opravdu svědčí. Jejich aktivita je nyní na vrcholu," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Kdo nechce sáhnout v obchodě po chemii, může si podle houbařů připravit výluh z vlaštovičníku. "Pozor ale na alkaloidy i kyseliny v rostlině. Vlaštovičník je opravdu silný," upozornila pro ŽivotvČesku.cz mykoložka Tereza Tejklová.

Vlaštovičník větší roste na rumištích, v zahradách i u cest a kdo si zapamatuje, kde ho našel na podzim, tak má velkou šanci, že rostlinu objeví i pod sněhem. Rostlina se používá ve farmakologii i lidovém léčitelství. Hlavním alkaloidem v rostlině je chelidonin, který působí tlumivě na centrální nervový systém. Prýštící oranžové mléko z listů a stonků se v léčitelství používá na likvidování bradavic.

Podle některých houbařů také vlaštovičník odpuzuje klíšťata. Vlaštovičník se může sklidit i s kořenem, naseká se na drobné kousky a vloží do sklenice s olejem - ideální je slunečnicový či olivový olej. Sklenici necháme dva až tři týdny na slunném místě a výluh pak scedíme.

"Když jdu do lesa, potřu ruce k loktům, krk, nohy ke kolenům i obuv. Psovi vetřu pár kapek na hlavu, břicho a boky. Mohu říct, klíště jsem neměl 18 let a u psa ojediněle," řekl pro Blesk mykolog Dalibor Marounek. Jeho kolegyně z oboru ale varuje, že nic se nemá přehánět. "Pozor ale na alkaloidy i kyseliny v rostlině. Vlaštovičník je opravdu silný," upozornila pro ŽivotvČesku.cz mykoložka Tereza Tejklová. "Vlaštovičník v oleji se skutečně používá jako prevence," potvrdila houbařka Zora Janíčková pro ŽivotvČesku.cz.

Mírná zima dala houbařům naději, že už za dva týdny by se mohly objevit oblíbené jarní hou...

Mezi další přírodní preparáty, které by měly klíště odradit, patří koření hřebíček - tedy sušený květ hřebíčkovce kořenného. Houbaři doporučují hřebíček naložit do lihu či do francovky. Klíšťata také odpuzuje česnek a pivo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.