Aktivita klíšťat se zvyšuje. O víkendu budou řádit na okraji lesů a vodních toků

Klíště přenáší nebezpečné nemoci.
Klíště přenáší nebezpečné nemoci.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 6. 2020

Aktivita klíšťat může na konci měsíce června představovat skutečná rizika. Upozorňuje na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Čím vyšší je stupeň, tím vyšší je možnost, že klíště člověka či zvíře napadne. Zároveň se tak zvyšuje pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. Aktuálně platí 8 stupeň, což je druhé nejvyšší riziko.

Státní zdravotní ústav doporučuje používat repelent a v přírodě se ideálně pohybovat jen po zpevněných cestách. Neměli bychom taky chodit do listnatých a smíšených lesů, případně se večer a ráno pořádně prohlédnout. Nejlepší ochranou před klíšťaty je pak očkování.

Co ale dělat, když klíště na těle objevíme? Určitě hned ho vytáhnout pinzetou nebo kleštičkami. „Žádné masti, žádné zakapávaní a podobné věci, ale dezinfikuje se, a pak je doporučováno to místo sledovat a to třeba měsíc,“ uvedla pro Život v Česku primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová s tím, že důležité je místo, kde klíště bylo přichycené, sledovat.

A to hlavně kvůli lymeské borelióze, která se v oblasti "kousnutí" projeví červenou skvrnou s bílým středem. Minulý rok tuto nemoc prodělalo více než 800 lidí.

Co je přesně stupeň 7 a 8? ČHMÚ doporučuje použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.