Alena Schillerová popsala, jak se chce ANO zbavit ministra vnitra Víta Rakušana. Premiér Petr Fiala bude stát před zásadní volbou

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 17. 8. 2022

Poslanecký klub opozičního hnutí ANO zašle otevřený dopis premiéru Petru Fialovi (58) a bude žádat výměnu ministra vnitra Víta Rakušana (43) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Pro ŽivotvČesku.cz poslankyně a šéfka klubu Alena Schillerová (58) uvedla, že vyvolání hlasování o nedůvěře kabinetu ve Sněmovně nemůže vyloučit. Více pak celou věc rozvedla v exkluzivním rozhovoru.

Paní exministryně, o pravidelných stycích mezi Redlem a nedávno jmenovaným šéfem ÚZSI Mlejnkem informoval minulý týden server Seznam Zprávy. Ve čtvrtek napsal, že podle jeho informací začala GIBS prověřovat podezření, že právě Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace, což zmínil i Andrej Babiš. Není to ale tak, že hnutí ANO se zaměřilo na Víta Rakušana?

(Usměje se a pak zvážní) Víte, není to o tom, že se hnutí ANO zaměřilo na Víta Rakušana. Je to o tom, že hnutí STAN má ve vládě jeden průšvih za druhým, jednu kauzu za druhou. Vezměte si, kolik těch kauz už bylo. To, co se stalo se jmenováním jedné z nejdůležitějších zpravodajských jednotek v naší zemi Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), která má na starosti zahraniční styky, navíc pár kilometrů od hranic máme válečný konflikt. A on jmenoval na toto místo se souhlasem vlády člověka, o kterém teď vyplynulo, že měl deset let styky s obviněným lobbistou Michalem Redlem, hlavou mafie. Tady už je ohrožena bezpečnost země.

Když byste to více rozvedla...

(Zamyslí se) Podívejte se na to tak, že největší devizou politika je jeho důvěryhodnost. Nejhorší je, že Vít Rakušan po celé sérii problémů, kdy odstoupil tehdejší ministr Gazdík, kdy byl odvolán ředitel pošty, nebo rezignoval kvůli jednomu kontaktu s Redlem, a najednou se ministr Rakušan zastává šéfa této zpravodajské služby a říká, že šlo o civilní kontakty, když šlo o opakované kontakty a v tuto chvíli diskvalifikují Mlejnka pro funkci v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Rozumím. Zajímalo by mě ale, co s tím chce opozice dělat?

Není to složité. Pevně věřím, a proto chceme poslat dopis, ve kterém budeme žádat výměnu ministra vnitra, protože se domníváme, že si premiér Petr Fiala uvědomí hloubku celého problému a přistoupí na jeho výměnu. Podle nás je ohrožena bezpečnost této země a já věřím, že předsedovi vlády na ní záleží.

Rozumím. Co ale říkáte na to, že Petr Fiala uvedl, že Andrej Babiš na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii. Rakušan Radiožurnálu řekl, že pro své odstoupení z vlády nevidí důvod.

(Usměje se lehce ironicky) Je to hloupost. Čapí hnízdo se šetří více než sedm let, v září Andrej Babiš stane před soudem. Je to údajný dotační podvod, který se stal asi před patnácti lety, v té době Andrej Babiš nebyl v politice a skutek bude předmětem jednání soudu. Takže nepředjímejme. O čapím hnízdě se tady ví sedm let, není tady žádný důvod, že by se mělo něco zakrývat.

Co když Petr Fiala ministra vnitra Víta Rakušana neodvolá?

Pokud by Víta Rakušana podržel v této kauze, tak na sebe přebírá zodpovědnost. Jsem ale přesvědčena, že premiér Petr Fiala si uvědomuje zcela zásadní důsledky rozhodnutí, kdyby k odvolání ministra vnitra nedošlo.

AKTUALIZOVÁNO 20:30: Vláda na dnešním zasedání neshledala důvody k odvolání Petra Mlejnka z pozice ředitele civilní rozvědky. Funkci by nemohl vykonávat, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné, řekl na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan. Kabinet dnes se šéfem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) diskutoval v důvěrném režimu. Podle premiéra Petra Fialy mimo jiné vláda obdržela informaci, že Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.