Alex se narodila s handicapem. Jejím snem je paralympiáda v Paříži. K jeho splnění může přispět každý

12letá Alex je velká bojovnice
12letá Alex je velká bojovnice
Foto: Archiv organizace Sport pomáhá
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 2. 2021

Každý člověk má své sny, které jsou jeho tajným přáním nebo často i veřejným. Jeden velký má Alex Borská (12), která touží po tom, aby se mohla zúčastnit paralympiády v Paříži v roce 2024. K dosažení vytouženého cíle se jí snaží dopomoct charitativní dražba, kde lidé mohou přispět k jeho realizaci.

Na začátku příběhu stojí maratonská bikerka a sportovkyně Markéta »Peggy« Marvanová, která se seznámila s nadanou a cílevědomou Alex Borskou, k níž osud nebyl moc příznivý. Narodila se se svým dvojčetem Emou předčasně v 8. měsíci a bohužel to mělo svůj následek - vrozenou vadu páteře a pohybového aparátu. Její sestřička den po narození zemřela.

Po několika náročných operacích se Alex zaměřila na sport, ke kterému našla lásku a chce se mu věnovat. "Když dostala první kolo, hned se ptala, kdy se konají nějaké závody, a po čtrnácti dnech už na nich startovala," vzpomínala její maminka Michaela, jak cituje Blesk.

Přesto, že Alex musí chodit o berlích a neujde příliš dlouhé vzdálenosti, nenechala se životem porazit a prokázala neskutečnou vůli jít za svým snem. Jako nadaná sportovkyně by si přála reprezentovat Českou republiku na mezinárodních závodech a také na XVII. letních paralympijských hrách v Paříži, které se mají uskutečnit v roce 2024. Konkrétně by šlo o disciplíny plavání, triatlon a handbike.

Dražba na podporu mé sportovní činnosti 🍀🏊‍♀️🚴‍♂️❤️ moc děkuji Bike Hero Markéta Peggy Marvanová FanPage ANO,ANO Sport pomáhá a další https://www.facebook.com/198638030750143/posts/763355390945068/

Zveřejnil(a) Alex Borská dne Úterý 2. února 2021

Jenže cesta ke splnění snu není snadná, ale nikoli nemožná. Talentované Alex mohou lidé přispět na speciální běžeckou formuli (běhátko), které však stojí 100 tisíc korun a také carbon bike v hodnotě čtvrt milionu korun. S ohledem na její zdravotní handicap je třeba tyto sportovní pomůcky vyrobit přímo na míru.

Díky projektu BIKE HERO ve spolupráci s organizací Sport pomáhá a již zmíněnou sportovkyní Markétou »Peggy« Marvanovou vznikla charitativní dražba, ve které lze přispět a pomoci tak 12leté dívce, která touží reprezentovat rodnou zemi i přes své zdravotní omezení.

Pomoci lze na webu Aukro.cz, kde probíhá do čtvrtka 11. února do 20. hodin dražba dresů známých sportovců mezi kterými je cyklistka Jitka Čábelická (30), bikerka, běžkyně na lyžích a cyklokrosačka Kateřina Nashová (43), závodnice Karla Štěpánková a úspěšný triatlonista Petr Vabroušek (47).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.