Andor Šándor: Babiš není chlap. Když Monika dostala nábojnici, v kampani pokračoval, když on dostal výhrůžný dopis, schová se v Průhonicích

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 1. 2023

Andrej Babiš (68) ukázal, že než na svou manželku myslí spíše jen a jen na sebe - alespoň tak nějak se dá vnímat jeho jednání v rámci výhrůžek, se kterými se roztrhl v posledních dnech pytel. Expremiér totiž zrušil úterní výjezd do Hradce Králové a oznámil, že do druhého kola volby, které se uskuteční v pátek a sobotu, už kvůli výhrůžkám nepovede kontaktní kampaň. Na tiskové konferenci v Praze dnes Babiš sdělil, že obdržel anonymní dopis, v němž mu někdo vyhrožuje smrtí v případě, že ve volbách vyhraje. Věc nahlásil policii. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta Andora Šándora (65) s dotazem, zda je reálně možné, že by někdo mohl na politika zaútočit. Generál v záloze a politický komentátor odpověděl tak, že Andrej Babiš není chlap, a svá slova zdůvodnil.

"Pokud Andreji vyhrajete prezidentské volby, vezmu si flintu a vydám se na svůj poslední lov. Toho 'raka' (rakovinu), co v sobě nosím, už stejně nepřemůžu, ale pořád se ještě mohu stát pro své syny hrdinou a svým vnoučatům zajistit lepší budoucnost. Buďto prohrajete, nebo zemřete, anebo odstupte, a tím si zachráníte nejen život, ale i čest," citoval Babiš z dopisu.

"Aktuální situace je už opravdu daleko za hranou toho, co jsem schopný pochopit. Vyostřuje se do šílených rozměrů, lidé už vyhrožují nejen mně, ale také mému nejbližšímu okolí," doplnil šéf hnutí ANO. Agresivita lidí podle něj stoupá i na volebních mítincích.

Policie na twitteru uvedla, že výhrůžku prošetřuje od dnešního dopoledne.

V souvislosti s další výhrůžkou se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala respektovaného bezpečnostního experta Andora Šándora, jak se na věc dívá a zda je vůbec reálné, aby k něčemu takovému, co politik popisuje, skutečně došlo, nebo se naopak jedná o lež.

"Nevím, jestli Andrej Babiš lže. Po dobu toho, co je Andrej Babiš v politice, tak buď měl státní ochranku, nebo nepochybně coby předseda hnutí ANO svou soukromou ochranku. Nevím, jak kvalitní je soukromá, ta státní nepřesvědčila už několikrát. Bez ohledu na to, jak velká pravděpodobnost je, že by mohl být usmrcen, je tento způsob výhrůžek nepřijatelný. Na druhou stranu postoj Andreje Babiše v rámci jeho tiskové konference zrušením kontaktní kampaně ukazuje, že to není žádný velký chlap," uvedl pro ŽivotvČesku.cz specialista na bezpečnost a mezinárodně uznávaný odborník Andor Šándor. Dále pak vysvětlil, proč Andrej Babiš není moc velký chlap.

"Když dostala jeho manželka nábojnici, tak dělali kontaktní kampaň dál, když dostane on dopis, tak se schová doma v Průhonicích," dodal jednoduše na dotaz redakce.

Dnes večer se měl Babiš setkat s lidmi v Hradci Králové, kam chtěl jet i se svou ženou Monikou. "Až do voleb už nebudu mít žádnou kontaktní kampaň mezi lidmi," oznámil v reakci na anonymní dopis.

Policie také prověřuje Babišovo sobotní oznámení, že obdržel dopis s ostrým nábojem adresovaný jeho manželce. Expremiér o víkendu novinářům řekl, že anonymní vzkaz byl plný urážek. V pondělí upřesnil, že dopis byl odeslán z Brna. Babišův protikandidát ve druhém kole volby Petr Pavel projevy nenávisti a hrozby Babišovi a jeho rodině odsoudil.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.