Antigenní testy do škol nepatří. PCR test odhalí i mutace a je pro děti vhodnější, říká viroložka

Viroložka Ruth Tachezy
Viroložka Ruth Tachezy
Foto: Se svolením BIOCEV
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 5. 2021

Od pondělí 3. května se se v Královéhradeckém, Karlovarském, Libereckém, Pardubickém, Plzeňském, Středočeském kraji a v Praze otevře druhý stupeň základních škol. Virová nálož mezi dětmi bude zjišťována pomocí antigenních testů. Odborníci z řad virologů to nepovažuji za vhodný postup. Školy by podle vědců měly přejít na PCR testy. "Antigenní testy nejsou vhodné pro plošné testování bezpříznakových jedinců," uvedla pro ŽivotvČesku.cz viroložka Ruth Tachezy.

Žáci by se do českých škol měli vrátit podle rotačního principu, kdy se třídy po týdnu střídají při distanční výuce. Podle dřívějších vyjádření vlády by měli mít ve školách roušky a zároveň budou pravidelně testování neinvazivními antigenními testy. Stejně tak fungují žáci na prvním stupni. Vědci antigenní testy dlouhodobě odmítají. Výsledky nejsou průkazné a podle virologů by školy i firmy měly v Česku přejít na PCR testy.

"Antigenní testy nejsou vhodné pro plošné testování bezpříznakových jedinců. Pokud není dostatečná kapacita PCR testování, lze je použít, ale je nutné splnit základní podmínky. Vybrat testy kvalitní (validované), provádět správně odběr a zajistit standardní provedení testu. V neposlední řadě je test třeba opakovat v intervalu 3 dní," uvedla pro ŽivotvČesku.cz viroložka a členka Mezioborová skupiny pro epidemické situace Ruth Tachezy. Podle vědkyně Česká republika potřebuje, aby se přešlo na PCR testy všude tam, kde je to možné.

"Antigenní testy obvykle při samoodběru dávají výrazně horší výsledek. U PCR je možné zpracovat rychle a spolehlivě velké množství vzorků, zároveň provádět detekci mutací viru a spolehlivě tuto metodu kombinovat s řadou typů samoodběru. Při použití PCR pro plošné testování je možné ji provádět v intervalu 7-10 dní. Tato metoda je zvláště vhodná pro vyšetřování dětí, které mají menší virovou nálož a pro něž klasický odběr z nosohltanu je zatěžující," dodala pro ŽivotvČesku.cz Ruth Tachezy.

Od 10. května se mají do základních škol a na nižší stupeň víceletých gymnázií vrátit žáci i ve zbytku republiky. Nově se budou zaměstnanci škol a žáci prvních stupňů základních škol testovat antigenními testy na covid-19 jen jednou týdně.

Dosavadní povinnost dvou testů za týden bude platit na druhém stupni a víceletých gymnáziích. Podle ministra školství Roberta Plagy by tak testy školám měly stačit do 17. května. Situace se zkomplikovala z toho důvodu, že Správa státních hmotných rezerv zrušila tendry na antigenní testy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.