Audio: Extrémní počet nakažených není druhá vlna, rouškám dáme sbohem, řekl exkluzivně Roman Prymula

Roman Prymula promluvil o extrémním počtu nakažených v Česku.
Roman Prymula promluvil o extrémním počtu nakažených v Česku.
Foto: vlada.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 6. 2020

Už za pár dnů dojde k rozvolnění v oblasti roušek. Od středy 1. července skončí plošná povinnost nosit ochranu úst a nosu ve všech vnitřních a venkovních prostorách. Ale na místa, kde se nákaza rapidně šíří, se rozvolnění zřejmě vztahovat nebude. A to zejména na Karvinsku, uvedl pro Život v Česku.cz exkluzivně epidemiolog Roman Prymula, který vysvětlil, proč Česko zaznamenalo v posledních dnech poměrně extrémní nárůst počtu nakažených.

Plošné nařízení v souvislosti s nošením roušek platí přibližně od poloviny března.

Výrazné rozvolnění v této oblasti přišlo několikrát. Stalo se tak například 25. května, kdy se uvolnilo nošení ve venkovních prostorách. Povinnost nosit ochranu úst a nosu v MHD nebo, v obchodech a dalších vnitřních veřejných prostorách zůstala ale zachována. Od 1. července tak dojde nejspíše k radikálnímu a plošnému rozvolnění

"Zatím to vypadá tak, že k 1. červenci roušky rozvolněny budou. Určitě s výjimkou Karviné a uvidí se co s Prahou," řekl Roman Prymula v audio rozhovoru pro Život v Česku.

Co řekl dále o vysokém počtu nakažených? Očekává druhou vlnu epidemie? Jak dlouho vydrží člověku imunita, když se koronavirem nakazí? Poslechněte si exkluzivní rozhovor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.