Jak to bude s rouškami v dalším týdnu? Podíl nových případů COVID-19 na počet testů je trojnásobný. Vzrostl na 13,96 procenta

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Foto: Archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 6. 2020

Už za pár dnů dojde k rozvolnění v oblasti roušek. Od středy 1. července skončí plošná povinnost nosit ochranu úst a nosu ve všech vnitřních a venkovních prostorách. Ale na místa, kde se nákaza rapidně šíří, se rozvolnění zřejmě vztahovat nebude.

Plošné nařízení v souvislosti s nošením roušek platí přibližně od poloviny března. Výrazné rozvolnění v této oblasti přišlo několikrát. Stalo se tak například 25. května, kdy se uvolnilo nošení ve venkovních prostorách. Povinnost nosit ochranu úst a nosu v MHD nebo, v obchodech a dalších vnitřních veřejných prostorách zůstala ale zachována.

Podle Adama Vojtěcha se nic na tom, co avizovala vláda, nemění. Půjde jen o lokální opatření. „Nošení roušek ve vnitřních prostorech nebo prostředcích hromadné dopravy by zůstalo už jen v regionech s vyšší incidencí covid-19. Budeme průběžně situaci v regionech vyhodnocovat a v případě, že se někde zvýší počet případů, místní hygiena přijme v dané lokalitě nezbytná opatření tak, aby situace v Česku zůstala pod kontrolou jako doposud,“ uvedl před víkendem ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Od 1. července tak dojde nejspíše k radikálnímu a plošnému rozvolnění. Redakce Život v Česku oslovila ministra zdravotnictví, ten se zatím k věci, jak to bude v dalším týdnu, nevyjádřil.

Aktuálně by podle scénáře ministerstva by roušky mohly zůstat v lokálních ohniscích, jako je Praha, Karvinsko, Frýdecko-Místecko nebo Liberecko, kde jsou ohniska nákazy.

Prymula je proti

Podle osobního názoru Romana Prymuly by roušky v MHD měly zůstat. K tomu by navíc kvůli snížení šíření nákazy uzavřel opětovně bary a hospody do 23 hodiny. "Prakticky je rozvolněno vše. Ale opatrný bych byl s bary a hospodami, protože tam nejsou dodržována žádná opatření v pozdních hodinách a je to riziková záležitost. Pokud by se tam dostal člověk, který by ten virus vylučoval, může se tam nakazit poměrně velké množství lidí. Čili v této oblasti bych byl opatrnější. Co se týká roušek, tak venku nikoliv, ale pokud jde o MHD tak tam to zase tolik zatěžující není," řekl pro Život v Česku Roman Prymula. (Psali jsme ZDE).

V pátek i v sobotu došlo k rapidnímu nárustu počtu nakažených. Podíl nových případů COVID-19 na počet testů se v sobotu oproti pátku ztrojnásobil na 13,96 procenta. Jde o nejvyšší nárůst od 10. března, kdy epidemie začínala.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.