Reklama:

Nastane změna plánu? Uzavření hospod do 23 hodin a roušky v MHD, mohl by být scénář podle Romana Prymuly v souvislosti s nárůstem nakažených

Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Foto: Reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 6. 2020

V pátek atakoval počet nakažených hranici 170 pozitivně testovaných. Jde o poměrně skokové číslo, které je jasným signálem pro rizikovou skupinu, že nebezpečí nezmizelo. Vládní zmocněnec Roman Prymula má v otázce celkového rozvolnění roušek jasno. Stejně tak co se týká otevírací doby barů a hospod, kde může docházet k šíření viru poměrně jednoduše. Tam by mělo podle něj dojít k omezení.

Reklama:

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví je aktuálně na nové pozici. Stal se vládním zmocněncem pro vědu a výzkum. Do rozvolňování opatření už tolik nemluví. Stalo se tak kvůli vztahům s ministrem Adamem Vojtěchem. Přesto s ním vláda v případě, že by došlo k rapidnímu nárůstu počtu nakažených, počítá. Byl klíčovou postavou v boji s první vlnou koronavirové infekce. Pro Život v Česku popsal aktuální situaci.

Reklama:

"Páteční číslo počtu nakažených je signálem, že regionálně dochází k nárůstu a je potřeba přijmout poměrně jasná opatření, aby v rámci Severní Moravy nedocházelo k šíření do dalších regionů," zdůraznil pro ŽvČ uznávaný epidemiolog.

Zasažené lokality

Aktuálně je nejvíce zasaženo Karvinsko, Praha, ale i Frýdecko-Místecko. Podle epidemiologa dochází k nárůstu i v dalších lokalitách.

"Jsou i menší ohniska jako třeba Liberec. Tato ohniska nejsou ale zatím významná, abychom o nich museli hovořit. Praha není zasažená jako celek, ale jde o zhruba osm lokalit, kde je nějaký záchyt. Čísla z Prahy nejsou ale katastrofická. To zásadní ohnisko je Severní Morava, kde bylo v pátek 90 pozitivně testovaných," vysvětlil Roman Prymula.

Ministerstvo avizovalo, že od 1. července dojde k plošnému rozvolnění roušek, což je jedno z posledních opatření. Podle Romana Prymuly by ale roušky konkrétně v MHD měly mít ještě své místo.

"Prakticky je rozvolněno vše. Ale opatrný bych byl s bary a hospodami, protože tam nejsou dodržována žádná opatření v pozdních hodinách a je to riziková záležitost. Pokud by se tam dostal člověk, který by ten virus vylučoval, může se tam nakazit poměrně velké množství lidí. Čili v této oblasti bych byl opatrnější. Co se týká roušek, tak venku nikoliv, ale pokud jde o MHD tak tam to zase tolik zatěžující není," řekl pro Život v Česku Roman Prymula, který už nespadá pod ministerstvo zdravotnictví. Podle něj je ale rozvolnění roušek v MHD krokem, který je na hraně.

"Ale obyvatelstvo po celkovém rozvolnění volá. Tak snad alespoň ti, kteří si myslí, že roušky jsou v MHD vhodné, budou je v těchto místech nosit. Uvidíme," dodal muž, který byl v první vlně boje s epidemií koronaviru klíčovou postavou pro "zašlápnutí" viru v populaci.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: