Autentické foto: Na Ukrajině bere smrt všechno. Po raketovém útoku přišel o život dva dny starý chlapeček, rodina ho pohřbila ve čtvrtek

Při ruském útoku na nemocnici ve Vilňansku zemřel novorozenec
Při ruském útoku na nemocnici ve Vilňansku zemřel novorozenec
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 11. 2022

Válka je nelítostná. Raketové útoky Ruské federace na ukrajinské civilní cíle si podle dosavadních informací vyžádaly životy nejméně 415 dětí, uvedl to na začátku týdne Úřad vysoké komisařky OSN. Středeční zásah porodnice v záporožském Vilňansku připravil o život teprve dvoudenní dítě - chlapce, který se tak stal jednou z vůbec nejmladších obětí války. Chlapce rodina pohřbila ve čtvrtek. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil bývalý politik Miroslav Kalousek (61), který kladl důraz na to, že Evropa nesmí financovat nepříteli vraždění dětí.

Při ostřelování ruská raketa v noci na středu zasáhla porodnické oddělení nemocnice ve Vilňansku v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny. Výbuch střely vzal život novorozenému dítěti, oznámil to šéf oblastní správy Oleksandr Staruch, kterého citovala ukrajinská a zahraniční média.

"Ruské zrůdy v noci ostřelovali velkými raketami malé porodnické oddělení vilňanské nemocnice. Naše srdce jsou plná smutku: zabili dítě, které sotva přišlo na svět," napsal Staruch na sociální síti Telegram.

Příběh rodiny, která přišla o dva dny staré dítě, zveřejnil deník The Washington Post. Ráno, když Marie Kamianetska přivedla na svět chlapce - v ukrajinské nemocnici v pondělí nad ránem, poslala fotografii syna jeho otci. "Máš syna," napsala mu z nemocničního lůžka. Chlapec měl na snímku zavřené oči, hlavičku zahalenou bílou čepičkou, tělíčko zavinuté do látky.

Vilňanská porodnice se nachází v Záporoží - jednom ze čtyř ukrajinských regionů, které ruský prezident Vladimir Putin (70) prohlašuje za anektované území.

Celých devět měsíců, co Marie Kamianetská chlapce v břiše nosila, byla její země pod útokem - životy obou byly v neustálém ohrožení. Nakonec vše dobře dopadlo, narodil se tříkilogramový zdravý chlapec. Těšil se na něj nejen jeho otec, ale i sedmiletý bratr a dvě sestry. Dostal jméno Serhij. Otec se s ním však nemohl setkat - v rodné vesnici hlídal své tři děti, kvůli čemuž se vrátil domů.

Jenže radostná událost se ve středu ve 2 hodiny ráno proměnila v tragédii - když Marie dokojila a chlapce uložila ke spánku do postýlky vedle sebe. Chvíli nato porodnici zasáhla raketa.

Výbuch poškodil stěny, které zavalily Marii a jejího syna. Oba byli tu noc jedinými pacienty na oddělení. Záchranáři vytáhli matku z trosek živou, po Serhijovi záchranáři pátrali. Následně matce oznámili, že dítě nemohou najít. V troskách našli pouze panenku, která má tvář k zemi. "To je můj syn!" hlasitě ze sebe dostala Marie, jak ji cituje deník The Washington Post.

Manželé se zprávu, že čekají syna, dozvěděli s koncem února - tedy v době, kdy ruské ozbrojené síly zaútočily na sousední Ukrajinu. Ve čtvrtek se na hřbitov přišlo s dítětem rozloučit okolo 15 lidí. Chlapec žil velmi krátce, nebyl mu vystaven ani rodný list.

Podle bývalého politika - ministra financí Miroslava Kalouska - je nutné, aby se Evropa odstřihla od dodávek ropy i zemního plynu. Ruskou federaci to podle něj ale na kolena nepoloží. "Likvidační to pro Rusko nebude, protože bude dál prodávat jinde. Domnívám se ale, že nepříteli se válečné operace financovat nemají. To znamená, že Evropa by se měla odstřihnout od všeho, co je z Ruska. Tedy od ropy, od plynu, od všeho. Uvědomuji si kruté důsledky, které to může mít na hospodářství i sociální situaci v Evropě, nicméně by to byla cena za to, že nepříteli nefinancujeme vraždění dětí. Myslím si, že za tu cenu by to stálo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz spoluzakladatel a bývalý předseda TOP 09.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.