Autentické záběry z pádu letadla. Prigožin je po smrti, uvádí Rusové

Okolnosti havárie letadla jsou předmětem vyšetřování.
Okolnosti havárie letadla jsou předmětem vyšetřování.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 8. 2023

Šéf žoldnéřské Wagnerovovy skupiny Jevgenij Prigožin je mrtev, napsal podle ruskojazyčného serveru BBC telegramový kanál Grey Zone, spojovaný s wagnerovci, po havárii letadla v Tverské oblasti. Ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija následně potvrdila, že na palubě soukromého letounu byl Prigožin a jeden z velitelů jeho žoldnéřů Dmitrij Utkin. Pro ŽivotvČesku.cz událost okomentoval bezpečnostní expert a glosátor Andor Šándor. Z jeho slov vyplynulo, že předmětem spekulací nepochybně bude to, že jde o »odplatu za pokus o puč« z konce června.

"Kdybych byl člověk blízký Vladimiru Putinovi, tak bych řekl, že »Boží mlýny melou«. Tedy, že se mu vrátil pokus o puč. Samozřejmě zaznívaly hlasy, že to nemůže přežít, že to nemůže ustát. Aniž bych znal přesné okolnosti a co se přesně stalo, je jisté, že situace bude nahrávat spekulacím. Existují spekulace, že letadlo bylo sestřeleno, ale z dostupných záznamů mi to přišlo, že spíše ztratilo kontrolu. Měli bychom vyčkat na zprávu vyšetřovací komise, která do věci vnese více jasno," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ve středu večer Andor Šándor s tím, že na závěry ohledně příčiny pádu letadla je brzy.

Okolnosti havárie letadla jsou předmětem vyšetřování. Podle ruské agentury Interfax už byla na místě pádu stroje nalezena těla všech deseti lidí, kteří byli na palubě.

Telegramový kanál Grey Zone zveřejnil nejen informaci o úmrtí Prigožina, ale také velitele žoldnéřské skupiny a někdejšího pracovníka ruské vojenské rozvědky GRU Dmitrije Utkina. Toho média označují za Prigožinovu pravou ruku a podle ruských okupačních úřadů na Ukrajině jeho volací značka Wagner posloužila i jako pojmenování pro celou skupinu, píše agentura AP.

Grey Zone u Prigožina i Utkina shodně napsal, že zemřeli v důsledku činů »zrádců Ruska«. Na sídle Wagnerovy skupiny v Petrohradu, které Prigožin otevřel loni v listopadu, se podle petrohradského vydání serveru Bumaga objevil kříž utvořený z rozsvícených oken.

Agentura Reuters večer poznamenala, že přes poslední vyjádření úřadů i zdrojů z Wagnerovy skupiny není stále zcela jisté, zda Prigožin v letadle opravdu zahynul, nebo byl jen uvedený na seznamu pasažérů.

Letadlo Embraer Legacy 600 letělo z moskevského letiště Šeremeťjevo do Petrohradu. Na palubě byli tři členové posádky a sedm pasažérů. "Všichni zahynuli," uvedlo už dříve tiskové oddělení ruského ministerstva pro mimořádné záležitosti.

Prigožin před téměř dvěma měsíci vedl ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení a ministerstvu obrany. Wagnerovci se předtím účastnili jedněch z nejtvrdších bitev při ruské invazi na Ukrajinu a operují i v Africe.

Ať měla dnešní havárie jakoukoliv příčinu, Prigožinovo úmrtí znamená, že se ruský prezident Vladimir Putin zbavil i člověka, který představoval nejvážnější výzvu autoritě ruského vůdce od jeho nástupu k moci v roce 1999, píše agentura Reuters.

Kreml ani ruské ministerstvo obrany dosud záležitost nekomentovaly.

Jednou z verzí dnešní havárie, o které se široce diskutuje na sociálních sítích a v médiích, je podle BBC možnost sestřelení letadla. Ruští vyšetřovatelé podle zdrojů nyní prověřují veškeré scénáře, včetně chyby pilota, technických problémů a vnějších vlivů, což je podle BBC standardní postup.

Hlavním argumentem zastánců verze o sestřelení je způsob, jakým letadlo padalo k zemi, a poničení na troskách havarovaného stroje. Protiletadlové střely podle BBC zanechávají malé otvory po úlomcích střely, na videích zveřejněných na sociálních sítích lze ale takové detaily jen těžko rozeznat. Na základě záběrů padajícího letounu se také zdá, že letadlo před dopadem na zem nehořelo - stroje zasažené protiletadlovou střelou přitom často zachvátí plameny, píše BBC.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.