Až někdo vymyslí svět fungující bez peněz, bude to super, říká Zdeněk Pohlreich. Uvedl, co epidemie nastavila

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2021

Epidemie koronaviru zasáhla do osobního života lidí, ale také napříč všemi pracovními odvětvími – českou gastronomii nevyjímaje. Pro mnohé restaurace a hospody znamenala konec i přes podporu ze strany státu a jeho kompenzačních programů. Od pondělí 17. května se otevřely zahrádky a již brzy by se měly otevřít také vnitřní prostory restauračních zařízení. Šéfkuchař a televizní osobnost Zdeněk Pohlreich (64) vidí znovuobnovení života jako cestu k navrácení k ekonomické aktivitě a normálu. "Já bych ale nechtěl být v kůži těch, co to řeší. Člověku se to snadno povídá. Vítězovi voleb rozhodně nebudu závidět," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Zahrádky restaurací už vítají nadšené hosty, kteří se k nim po dlouhých měsících opět vrátili. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček promluvil i o tom, že v první polovině června by se mělo s rozvolněním dostat také na vnitřní prostory restaurací a hospod. I když budou platná některá opatření a bezpečnostní pravidla. Zdeněk Pohlreich jako profesionál pohybující se v gastronomickém odvětví vnímá dopady, které má každý jeden den na ekonomiku a životaschopnost stravovacích podniků.

"Co je podle mého osobního názoru jednoznačná věc, je to, že onemocnění covid-19 je nastavené zrcadlo skutečnosti, jak jsme schopni se o sebe postarat. Tváříme se, že lockdown je řešení, ale není. Neřeší příčinu, ale následky. Stojí to miliardy denně a my budeme muset být odvážní v tom smyslu, že lidi budeme muset nechat zase žít," řekl Zdeněk Pohlreich pro ŽivotvČesku.cz s tím, že si myslí, že Česká republika už na další prodlužování ekonomické krize ani nemá peníze.

"Fakt, že jsme si finance půjčili z budoucnosti, ještě neznamená, že jsou naše. Podle toho bychom se asi měli chovat, takovou úvahu kolem toho mám já sám. Chodí mi skvělé maily typu, že jde jen o peníze. Samozřejmě, že jde o peníze, až někdo vymyslí svět, který bude fungovat bez peněz, tak to bude super. Ale nemyslím si, že se toho já dožiju," vyjádřil se šéfkuchař a také autor několika úspěšných kuchařských knih pro ŽivotvČesku.cz.

"Čím dříve tento šílený stav opustíme, tím lépe. Naše země se potřebuje dát do normálu a lidé se potřebují vrátit k ekonomické aktivitě, vrátit se do práce. Měl by se nastolit nějaký přiměřený řád. Ale já bych popravdě nechtěl být v kůži těch, co to řeší. Člověku se to snadno povídá, ale vítězovi voleb rozhodně nebudu závidět," dodal Zdeněk Pohlreich pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.