Babiš: Kdyby někdo pochyboval kvůli rouškám... Zřejmě je v MHD a obchodech ještě nesundáme. Přehled, co se mění od pondělí

Andrej Babiš má ve věci roušek jasno.
Andrej Babiš má ve věci roušek jasno.
Foto: Archiv AB
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2020

Premiér Andrej Babiš v neděli upozornil na skutečnost, že nošení roušek v obchodech a hromadné dopravě značně redukuje šíření koronaviru. Vyplývá to ze studie německých a dánských vědců. V ní zkoumali dopad nošení roušek na šíření epidemie ve stotisícovém německém městě Jena.

Babiš upozornil na článek publikovaný portálem Novinky.cz. Sám několikrát tvrdil stejně jako ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nebo epidemiolog Roman Prymula, že roušky jsou klíčovým nástrojem v zamezení šíření koronaviru.

Podle studie vědci z mohučské Univerzity Johannese Gutenberga s dánskými kolegy z Univerzity Jižního Dánska zkoumali, o kolik pokleslo šíření nákazy po zavedení povinnosti nosit roušky. Česko bylo vůbec první z evropských zemí, které roušky plošně zavedlo v rámci boje s nákazou.

Roušky museli obyvatelé statisícového města, které je zavedlo dříve než ostatní německá města, povinně nosit v prostředcích hromadné dopravy a v obchodech už od 6. dubna.

Během prvních deseti dní počet nakažených poklesl o 13 procent, za dalších 20 dní o 23 procent a po dvou měsících počet nakažených klesl dokonce o 60 procent. Procenta ale podpořila další omezení.

Dřívější zavedení nám poskytlo nejčistší možné ověření efektu roušek,“ citoval portál experty. Své odhady pak vědci považují za možná ještě příliš mírné. „Denní přírůstky v době, kdy byly zavedeny v Jeně roušky, byly okolo 2 až 3 procent. To jsou velmi nízká čísla ve srovnání s předchozím vývojem epidemie, kdy denní přírůstky dosahovaly nad 50 procent,“ uvedli.

Od pondělí nové rozvolnění

V Česku se od pondělí opět o něco uvolní pravidla zavedená v souvislosti s koronavirem. Bude například možné uspořádat akce až pro 2500 osob. Mění se také pravidla pro nošení roušek, většina lidí to však zřejmě nepozná. Ruší se také rozestupy v kadeřnictví, zprovozní se některé vodní atrakce a lidé si také budou moci zakoupit občerstvení na trzích, v divadlech či kinech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.