Balkanizace, úpadek, osobní urážky, arogance, smutní nad stavem českého parlamentu zkušený taktik

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: »Nevesely truchlivy jsou ty kraje poslanecké« - můžeme parafrázovat slavnou hru Kytice od Jiřího Suchého. Pohled do paláců v pražské Sněmovní ulici začíná být pro otrlé. Politické hádky přerostly do osobních invektiv a už málo jen chybí k české fackované. Michal Hašek, který měl pověst bravurního sněmovního taktika a vedl jeden čas i poslanecký klub sociální demokracie, je současnou úrovní vztahů mezi zákonodárci zděšen. Pro ŽivotvČesku.cz poznamenal, že jde o úpadek parlamentarismu a balkanizaci.

Poslední dny se poslancům opravdu nepovedly. Jak už ŽivotvČesku.cz informoval, nechybělo málo a do fyzické potyčky se pustili ministr financí Zbyněk Stanjura a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Jejich půtce předcházelo nelibé vyjádření Andreje Babiše na adresu manželky stávajícího šéfa státní kasy. Situace vykolejila i samotného premiéra Petra Fialu, který odhodil takzvaný »poker face« a tváří v tvář stanul Andreji Babišovi. Naštěstí kolty nebyly proklatě nízko.

Jedno je jisté. Atmosféra v Poslanecké sněmovně nejen houstne, ale zhoršuje se každým týdnem. Vzájemná nevraživost mezi opozicí a vládními stranami tryská starobylými sály české zemské Sněmovny. Jako je rozdělena společnost, kde místo debaty probíhá jen nálepkování, bariéra vyrostla i mezi poslanci. A jak se budou blížit volby, lze očekávat drsnější a dramatičtější projevy, které už budou jen nevraživým syčením.

Byly ovšem i časy, kdy si vláda a opozice soustavně šly po krku, ale vše mělo své hranice a kuloární jednání působila jako hojivý balzám na vzájemně uštědřené špílce. Kdeže loňské sněhy jsou. Michal Hašek, který dnes působí jako advokát, měl v zákonodárném sboru pověst schopného vyjednavače. Nyní nezastírá smutek ze stavu místa, které by mělo být výkladní skříní demokracie, prostorem, kde politici hájí zájmy voličů.

"Bohužel úpadek parlamentarismu a balkanizace Poslanecké sněmovně rozhodně nesluší. Začalo to kytarovými party v jednacím sále, pokračovalo zápasnickými etudami poslance Volného a v tomto volebním období je to jednak arogance většiny vůči menšině ve stylu »máme 108 a můžeme vše«, absence skutečného dialogu většiny a menšiny, která vede k bohužel nadužívané obstrukci aktuální opozice," posteskl si Michal Hašek ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz.

Sněmovní taktik navíc podotkl, že garantovaná imunita za projev má chránit politický obsah, ne hrubé urážky a sprosťárny. "Pamatuji dobu, kdy koalice mluvila s opozicí, platila gentlemanská dohoda o průběhu jednání Poslanecké sněmovny i průběžná komunikace šéfů všech klubů. Pamatuji dobu, kdy na klíčových zákonech, například o bezpečnosti státu, byl veden dialog a na většině obsahu se skutečně hledala dohoda s vědomím, že má platit i demokratické změně vlády," zavzpomínal Michal Hašek pro ŽivotvČesku.cz na dobu, kdy byl život v Česku méně operetně dramatický.

Příčiny současného stavu vidí někdejší bravurní parlamentní hráč v nedodržování pravidel tvrdé hry v parlamentní politice a v nedostatku skutečných osobností, lidí, kteří se uměli v zákonodárném sboru pohybovat jako ryba ve vodě. "Politika, včetně parlamentní, byla sice tvrdá hra, ale ctila se pravidla a politické hřiště mělo čáry. Zároveň byla hrou skutečných profesionálů ve svém oboru, zprava i zleva. To už dnes, až na vzácné výjimky, neplatí a neexistuje," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na současné dění Michal Hašek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.