Bartoš se pustil do Vojtěcha kvůli rouškám: Chaotická rozhodnutí jsou bezohlednost vůči občanům

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Piráti.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 8. 2020

Chaotické změny. Tak se dá nazvat to, co kabinet ministerstva zdravotnictví předvádí. Ještě ve středu odpoledne to vypadalo, že pravidla pro nošení roušek jsou daná. Ve čtvrtek po schůzce ministra Adama Vojtěcha (ANO) s premiérem Andrejem Babišem (ANO) se vše změnilo. Reakce z opozice na sebe nenechala dlouho čekat. Předseda Pirátů pro ŽivotvČesku.cz reagoval, že takové jednání je bezohledné vůči občanům.

Ministerstvo zdravotnictví v čele s Adamem Vojtěchem náhlou změnu pravidel vysvětluje tím, že reagují na řadu podnětů.

Na zavedení roušek reagoval už ve středu Bartoš s tím, že se mu nelíbí, jakým způsobem ministerstvo informuje o plošných opatřeních, která se týkají roušek a začnou platit v září. Nechápe, k čemu má Česko tzv. semafor rizika přenosu nákazy. Ve čtvrtek ministerstvo oznámilo, že se zavádění opatření bude podmiňovat právě semaforu.

"Vlada po návratu z dovolená opět začala svými PR aktivitami vyvolávat chaos. Opakovaně dokazuje, že nemá ohledně pandemických opatření ani po měsících našich urgencí žádný reálný plán, i když jsme ji řadu opatření za Piráty nabízeli. Je těžké uvěřit, že vystoupení ministra Vojtěcha na začátku tohoto týdne by nebylo předem konzultováno s ministry školství, dopravy nebo dokonce s premiérem, na kterého mají všichni číslo. Ve středu při společném televizním vystoupení se ministr Vojtěch proti mé kritice plošných opatření plných výjimek ohrazoval a nošení roušek v restauracích i školách obhajoval. Přitom ještě v pondělí tvrdil, že restaurací se povinné roušky týkat nebudou, ve středu pak změnil názor a dnes je vše zase jinak," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Baroš s tím, že není v lidských silách se v opatření vlády jakkoliv orientovat, za porušení pravidel přitom hrozí i milionové pokuty.

"Aktuální krok vlády na zrušení povinnosti nosit roušky v restauracích a školách je logický, uleví žákům i učitelům a prvňáčkům nezkazí slavností první školní den. Vláda na tomto příkladu opět ukázala svou nekoncepčnost, nekompetenci a bezohlednost vůči občanům. V prvé řadě vláda měla zajistit dostatek testovacích kapacit, spolehlivé testy a ochranné pomůcky tam, kde skutečně mají smysl, tedy ve zdravotnických zařízeních. Namísto oprašování plošných opatření, která byla vhodná pro začátek pandemie, kdy se toho o viru a šíření nemoci příliš nevědělo, je nyní potřeba uplatňovat promyšlená a cílená řešení. To však bez znalosti tvrdých dat a reálných možností zdravotního systému není možné," dodal Bartoš.

Co platí od 1. září:

Po změnách od 1. září jsou aktuální pravidla tato: Povinnost nosit roušku platí pro MHD, v budovách úřadů, v orgánech veřejné správy, ve volebních místnostech nebo v sociálních a zdravotnických zařízeních.

Nošení roušek ve školách bude navázané na takzvaný semafor. Povinné roušky budou v případě, že se rozsvítí do barev oranžové případně červené.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.