Bez Moniky má Babiš u voličů komplikaci: Zúžil se mu manévrovací prostor, vysvětluje politolog

Andrej Babiš a Monika Babišová
Andrej Babiš a Monika Babišová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 4. 2024

V pátek to bude přesně týden, kdy expremiér Andrej Babiš oznámil rozchod s manželkou Monikou. Jejich životní pouť v partnerské podobě skončila po zhruba 30 letech a neúplných sedmi letech manželství. Lídr hnutí ANO ve svém prohlášení uvedl, že si společně přejí zachovat rodinnou harmonii. A právě soukromí politika mnohdy bylo tím, čím se na sociálních platformách prezentoval a udržoval si tím u části svých voličů pozitivní vnímání. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl vyhledávaný politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, že »bez Moniky se Babišovi zúžil do jisté míry manévrovací prostor s ohledem na jeho voličskou podporu«.

I když Monika Babišová do politiky vyloženě nezasahovala, řadu voličů Babiše a jeho hnutí ANO si podmanila. A to tím, že nezpochybnitelně jde o atraktivní blondýnu, která rozhodně neoplývá jako manželka miliardáře typickými povýšeneckými manýry. I když mohla mít lidově řečeno nos nahoru, s lidmi vždy ochotně debatovala a získala si je právě svou vstřícností. Podobný postoj zaujala obecně k médiím.

Lidé mohli ocenit, že expremiéra doprovázela na některých pracovních cestách. Navštívila s ním například Spojené státy, Izrael či Francii. Svého chotě podporovala při jeho loňské prezidentské kandidatuře.

O tom, že je u lidí Monika Babišová populární a pro některé jako žena velmi zajímavá, svědčí i počet příznivců na sociálních platformách. Konkrétně na Instagramu se pyšní počtem přes 50 tisíc sledujících, pro porovnání Babiš jich má přes 130 tisíc. Pokud jde ale o aktivitu, Monika výrazně zaostává, což se ovšem významně podepisuje na počtech sledujících. Je tak dost možné, že v opačném případě by v daném kontextu manželovi ukázala lidově řečeno záda.

Rozchod Babiše s manželkou se do jisté míry nemusí jevit jako problém, jde přece o soukromí. Jenže ve skutečnosti to je jinak. Andrej Babiš na svých sociálních platformách rád ukazuje tu a tam své soukromí.

"Andrej Babiš musí, aby si udržel voliče, prezentovat nějakým způsobem svůj soukromý život, lidé si u něj na to zvykli a řadu voličů tím zaujal. Teď, když není s manželkou Monikou, je otázka, co bude prezentovat. To znamená, že tady nejde o manželku Moniku samotnou, ale když teď oznámil rozchod, tak se mu zúžil manévrovací prostor, jak prezentovat nějaký osobní život. Monika Babišová byla v té prezentaci důležitá, kdy o ní mluvil, natáčel videa, třeba o loňských Velikonocích, jak ji vyšupal na zahradě domu v Průhonicích, a podobně," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený český politolog Josef Mlejnek.

"Do nějaké míry, a to pro politické body, Andrej Babiš potřebuje prezentovat rodinné zázemí a je otázka, jak s tím nyní naloží," doplnil pro ŽivotvČesku.cz jeden z nejzkušenějších českých politologů Josef Mlejnek, který ohledně Babiše nedávno uvedl, že je zřejmé ze sociálních platforem Babiše, že svůj osobní život propojuje s politikou a svými politickými názory. O tom ostatně vypovídá jeho oznámení o rozchodu s manželkou, kde k vyjádření připojil snímek ze svatby.

Mírně jiného názoru –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ s ohledem na fyzickou prezentaci –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ je sociolog Vojtěch Bednář. "Šrám to u voličů udělat může. Ale pokud jde o veřejnou prezentaci mimo sociální sítě, tak spolu vystupovali málokdy. Výraznější šrám by to způsobilo, kdyby došlo k zásahu do té veřejné prezentace, že by tam ten partner chyběl. A byl by to velký problém. Samozřejmě rozchod –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ rozvod je stigma, není to ale stigma, které je vyloženě negativní," doplnil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled odborník.

Babiš se s dlouholetou partnerkou Monikou, která už tehdy užívala delší dobu příjmení Babišová, oženil na Čapím hnízdě v červenci 2017. Svatbě pod širým nebem přihlíželo na 200 hostů. Společně mají dvě děti –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ dceru Vivien a syna Frederika. Babiš je ženatý podruhé, jeho první manželkou byla Beata rozená Adamovičová. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.